Prima pagină » Magazin » Ce a răspuns Andrei Pleșu când a fost întrebat dacă va fi numit ambasador la Paris. „Am pus definitiv punct”

Ce a răspuns Andrei Pleșu când a fost întrebat dacă va fi numit ambasador la Paris. „Am pus definitiv punct”

Ce a răspuns Andrei Pleșu când a fost întrebat dacă va fi numit ambasador la Paris. „Am pus definitiv punct
Scriitorul Andrei Pleșu a explicat într-un editorial că nu a primit propunerea de a fi ambasador la Paris.

Scriitorul Andrei Pleșu a dezmințit zvonurile potrivit cărora ar fi primit, săptămâna trecută, propunerea de a fi ambasador la Paris. Într-un editorial publicat pe adevarul.ro, acesta a explicat că a pus demult punct carierei sale diplomatice, subliniind că orice „revenire în scenă” în această postură este imposibilă.

În ultima săptămână, am primit tot felul de apeluri telefonice și de la oameni apropiați și de la unii mai puțin apropiați, chinuiți, toți, de aceeași fierbinte curiozitate: voiau să știe dacă e adevărat că voi fi numit ambasador la Paris„, a scris Pleșu.

„Îmi este imposibil să pricep cum poate apărea un asemenea zvon, fără ca tu, cel direct implicat, să ai habar de «infomația» pe care zvonul cu pricina o colportează. «De unde știți?   întrebam de fiecare dată. «Din presă»  mi se răspundea. Am căutat, deci, «sursa». Tot ce am putut afla a fost că, într-un editorial, dl. Ion Cristoiu a anticipat câteva probabile «promovări» diplomatice (considerându-le, de altfel, binevenite): Emil Hurezeanu la Berlin, George Maior la Washington și Andrei Pleșu la Paris. Acum doi ani, citisem și despre o iminentă instalare a mea, tot la Paris, dar ca ambasador UNESCO, în locul dlui Nicolae Manolescu. Era o gogoriță, la fel de inconsistentă ca și cea care se vântură astăzi dinaintea cititorilor creduli„, a adăugat el.

În continuare, scriitorul a subliniat că, precum s-a întâmplat și după alegerile prezidențiale din noiembrie 2014, când s-a speculat că ar putea intra în echipa de consilieri ai lui Klaus Iohannis, totul nu a fost decât un zvon nefondat.

După alegerile prezidențiale, s-a răspândit și versiunea preluării mele în echipa de consilieri ai președintelui nou ales. Una peste alta, mi se tot fac «oferte» avantajoase, despre care eu aflu ultimul. Mai întâi, să lămurim definitiv lucrurile. Nu m-a contactat nimeni, dar absolut nimeni, nici măcar pentru o prealabilă tatonare în perspectiva unui post de ambasador. N-am fost întrebat, n-am fost solicitat, n-am fost propus pentru nici una din funcțiile în discuție„, a explicat Pleșu.

„Adaug, cât se poate de apăsat, că și în eventualitatea în care aș fi fost luat în considerare pentru vreo «demnitate», oricare ar fi fost ea, (ceea ce, repet, nu s-a întâmplat!), aș fi refuzat prompt, fără să las loc pentru nici un fel de negociere. Socotesc sincer că biografia mea politică și diplomatică s-a încheiat și că orice «revenire în scenă» de altă natură decât cea legată de meseria mea de scriitor nu mai poate fi avută în vedere. Am pus definitiv punct. În anii care mi-au mai rămas, (mai) am câteva proiecte de lucru, pe care nu înțeleg să le sacrific pentru nici o formă de «serviciu public». Asta nu înseamnă că nu mă voi implica, în nici un chip, în utile activități de ordin cultural, chiar dacă ele n-ar fi nemijlocit legate de scrisul meu. Dar de «funcții», de «administrație», de «ranguri», de «șefii» nu mai poate fi vorba. Prin urmare, pentru cei încă nelămuriți: nu, nu voi fi ambasador la Paris, n-am primit, în acest sens nici o «invitație» și – chiar dacă aș fi primit-o – aș fi refuzat-o politicos„, a completat scriitorul Andrei Pleșu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Haos meteo în România! Grindină, vijelii și ploi torențiale până joi
Digi24
Explicații pentru saltul „ratat” cu parașuta. Greșeala făcută de sportivul care a sărit pentru prima dată de la 1.200 de metri
Cancan.ro
Săndel Bălan, prima reacție după ce NU a fost invitat la nunta Andreei cu Victor Cornea. De unde a pornit TOT scandalul cu fiica lui, de fapt
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Ce aduce pentru buzunarul cetățeanului de rând aderarea României la OCDE. „Sunt multe nuanțe cu mai multe culori”
Mediafax
Schimbare istorică la Fed, summit exploziv la Beijing: o săptămână de foc pentru piețe
Click
Așa nu ai mai văzut-o pe Andreea Tonciu! Ținuta purtată în mall a atras privirile celor din jur: „Noua modă pe 2027”
Digi24
„Războiul prosoapelor” Un turist a fost despăgubit cu 1.000 de euro după ce nu a găsit şezlonguri libere pe plaja unui hotel
Cancan.ro
Rezultatele necropsiei lui Alice, eleva de 18 ani ucisă la ferma unde făcea practică. Detalii CUTREMURĂTOARE
Ce se întâmplă doctore
Gestul neașteptat făcut de Andreea Ibacka după ce s-a zvonit că a divorțat de Cabral! A confirmat indirect
Ciao.ro
E oficial! Andreea Ibacka, despre divorț: 'Available pentru nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, orice'
Promotor.ro
Este oficial, avem Programul Rabla și în 2026. Dar numai pentru anumite mașini și doar pentru persoane fizice
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a descoperit o galaxie bizară!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un canibal vede multe tipe aproape goale pe o plajă din Mamaia
Descopera.ro
Creierul tău detectează oamenii toxici înainte să apuci să gândești. Iată cum!