Prima pagină » Magazin » Cel mai greu rol din viața Stelei Popescu: „Eram de nerecunoscut”

Cel mai greu rol din viața Stelei Popescu: „Eram de nerecunoscut”

Cel mai greu rol din viața Stelei Popescu: „Eram de nerecunoscut
Detalii pe Gândul.

„Veneam cu două ore înaintea tuturor la filmările pentru „Aniela” pentru ca eram de nerecunoscut și trebuia să mi se faca costumația și machiajul pentru personajul Coana Chiva. Pot să spun că eram de nerecunoscut cu perucă, basma și îmbrăcată în costum popular. M-am îndragostit de rolul din „Aniela” și n-a fost prea complicat să-l interpretez pentru că mi-a plăcut să joc roluri de compoziție. La „Revista” creionez diverse chipuri și mie mi-a plăcut să mă transform. Am avut multe puncte comune cu coana Chiva din „Aniela”, și vârsta, și autenticitatea vorbirii care este foarte importantă, eu fiind moldoveancă”, povestea actrița pentru click.ro în luna aprilie. 

Tot atunci, Stela Popescu a dat detalii despre familia sa, dezvăluind că are o fiică adoptată și că întotdeauna a avut o familie unită și echilibrată: „Am o fată care e înfiată, am luat-o de la 16 ani, ea e profesoară iar fiica ei este regizoare de film. Amândouă sunt oameni foarte buni. Mă încântă la ele că au echilibru, modestie și capacitatea de a se reânnoi tot timpul. Am fost o familie unită, fără excese. Și soțul meu, Mihai Maximilian, era un om serios Și harnic. Poate uneori o familie de așa natură îți dă posibilitatea să mergi mai departe cu mândrie, deși sunt cazuri în care copiii dezamăgesc părinții. Când e vorba de copii înfiați simt nevoia să spun că aceștia se dezvoltă datorită lor, dar și comunicarii pe care o au cu părinții”. 

Stela Popescu s-a stins din viață joi, la vârsta de 81 de ani. Actrița a jucat în peste 40 de filme și seriale, a apărut în reclame TV și a performat în mii de spectacole pentru Teatrul de Revistă Constantin Tănase. 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?