Prima pagină » Magazin » Cel mai recent film al lui Lars von Trier, care va conține scene reale de sex, va avea premiera în mai 2013

Cel mai recent film al lui Lars von Trier, care va conține scene reale de sex, va avea premiera în mai 2013

Cel mai recent film al lui Lars von Trier, care va conține scene reale de sex, va avea premiera în mai 2013
"Nymphomaniac", următorul film al regizorului danez Lars von Trier, care va conține scene reale de sex și care îi are în distribuție printre alții pe Charlotte Gainsbourg, Uma Thurman, Shia Labeouf și Willem Dafoe, va avea premiera la sfârșitul lunii mai 2013, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

„Nymphomaniac”, următorul film al regizorului danez Lars von Trier, care va conține scene reale de sex și care îi are în distribuție printre alții pe Charlotte Gainsbourg, Uma Thurman, Shia Labeouf și Willem Dafoe, va avea premiera la sfârșitul lunii mai 2013, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Lars von Trier riscă să șocheze din nou industria cinematografică cu noul său film, întrucât „Nymphomaniac” va conține scene reale de sex.

Cel mai probabil, de acest proiect al regizorului danez se va putea ușor atașa eticheta de „film controversat”, și anume „porno” sau „sexually explicit”, așa cum singur l-a descris în repetate rânduri însuși Lars von Trier, se mai spune în comunicat.

„Nymphomaniac” este un fel de jurnal erotic al unei femei (Charlotte Gainsbourg) din perioada adolescenței, până la vârsta de 50 de ani. Mai precis, până în momentul în care este găsită leșinată, în pădure, de un bărbat (Stellan Skarsgard), cel căruia i se și confesează ulterior.

Filmările au început pe 28 august și se vor încheia pe 9 noiembrie, desfășurându-se în două locații din Germania: sala de gimnastică a unei școli abandonate din Köln și în orașul Hilden de pe valea Rinului.

Din distribuția celui mai recent film al lui Lars von Trier fac parte Charlotte Gainsbourg, Uma Thurman, Willem Dafoe, Shia Labeouf, Udo Kier, Stellan SkarsgÃ¥rd și Christian Slater.

Actrița Charlotte Gainsbourg este cea care joacă rolul personajului principal în film, fiind chiar cea care își povestește viața și aventurile sexuale. „Mă simt de parcă l-aș juca pe însuși Lars în acest rol, și asta e o mare onoare pentru mine. Personajul meu este incredibil de puternic. Nu cred că au mai fost până acum multe roluri ca acesta scrise pentru o femeie”, a spus actrița care a mai colaborat cu Lars von Trier în „Melancholia” (2011) și „Antichrist” (2009).

Totodată, actorul Stellan SkarsgÃ¥rd spune că, pentru proiectul „Nymphomaniac”, Lars von Trier l-a abordat cu astfel: „Vrei să filmezi cu mine la un film porno?”. Suedezul a apreciat însă că von Trier era doar ironic. Cu siguranță însă „Nymphomaniac” era „un film cu conținut sexual explicit”, după cum a spus și regizorul lui.

Stellan SkarsgÃ¥rd este unul dintre cei mai cunoscuți actori suedezi ai momentului. Pe lângă filmele suedeze a jucat în: „Good Will Hunting” (1997), „Ronin” (1998), Pirații din Caraibe (2006 și 2007), „Mamma Mia” (2008), „Thor” (2011), „Fata cu un dragon tatuat/ The Girl with the Dragon Tattoo” (2011), „Răzbunătorii/ The Avengers” (2012). Cu regizorul Lars von Trier Stellan SkarsgÃ¥rd a mai colaborat în „Abisul sufletului/ Breaking the Waves” (1996) și „Melancholia” (2011).

În distribuția celui mai nou film al lui Lars von Trier se regăsesc și Uma Thurman și Christian Slater. Cei doi au acceptat recent un rol în „Nymphomaniac” și s-au alăturat pe parcurs filmărilor din Koln.

Uma Thurman a devenit celebră în urma lui „Pulp Fiction” (1994) și „Kill Bill, vol. 1” (2003) și „Kill Bill, vol. 2” (2004) ale lui Quentin Tarantino. Christian Slater a mai jucat în „Numele trandafirului” (1986) și „Robin Hood: Prince of Thieves” (1991).

Născut pe 30 aprilie 1956, în Danemarca, Lars von Trier este unul din regizorii ale căror creații au influențat semnificativ cinematografia europeană. Absolvent al Școlii de Film Naționale Daneze, Von Trier a debutat în lungmetraj în 1984, cu „The Element of Crime”, pentru care a obținut, la Festivalul de la Cannes, marele premiu pentru tehnică.

Cariera regizorului mai include titluri celebre, precum „Abisul sufletului/ Breaking the Waves”, distins cu marele premiu al juriului la Cannes (1996), „Dansând cu noaptea/ Dancer in the Dark”, câștigător al trofeului Palme d’Or, „Dogville” (2003), premiat cu European Film Award, „Manderlay” (2005) și „Șeful șefilor/ The Boss Of It All” (2006).

Cineastul danez a fost declarat persona non grata de organizatorii Festivalului de Film de la Cannes, din 2011. La momentul respectiv, după ce vorbit despre originea lui germană, Lars von Trier a declarat că se simte „foarte atras de estetica nazistă” și că îl „înțelege” pe Hitler. Von Trier a făcut aceste declarații în cadrul unei conferințe de presă, organizată pentru a promova filmul său „Melancholia”.

Lars von Trier a șocat și în 2009, când presa internațională a aflat că regizorul danez a angajat câteva staruri din filmele porno pentru a dubla scenele cu caracter explicit din filmul „Antichrist”, ai cărui protagoniști au fost actorii Charlotte Gainsbourg și Willem Dafoe.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei