Prima pagină » Magazin » Cine a fost femeia pe care Elena Ceaușescu a urât-o cel mai mult: Îi spunea soțului meu: „Lasă, dragă, o să moară”

Cine a fost femeia pe care Elena Ceaușescu a urât-o cel mai mult: Îi spunea soțului meu: „Lasă, dragă, o să moară”

09 mart. 2018, 09:53, Magazin
Cine a fost femeia pe care Elena Ceaușescu a urât-o cel mai mult: Îi spunea soțului meu: „Lasă, dragă, o să moară
Detalii pe Gândul.

Un astfel de caz a fost cel al Violetei Andrei, una dintre cele mai frumoase actrițe din țara noastră, pe care soția dictatorului a scos-o de pe platourile de filmare în 1982.

„În 1965, am jucat în primul lungmetraj, apoi rolurile au venit unul după altul, până în 1972. Atunci a avut loc o întâlnire scurtă cu familia Ceaușescu, eram împreună cu soțul meu (n.r. – este vorba despre Ștefan Andrei, secretar al Comitetului Central pe probleme de politică externă la vremea respectivă). Imediat după ce m-a văzut, soția dictatorului a început să mă urască. Și m-a urât toată viața, pur și simplu. Pentru mine, Elena Ceaușescu a fost un coșmar care m-a urmărit aproape 20 de ani”, a declarat, pentru Libertatea, Violeta Andrei, în urmă cu șapte ani (2011).

Din acel moment i s-a interzis să mai joace în filme. Abia în 1974 a fost distribuită din nou într-un lungmetraj de regizorul Iulian Mihu, care era deja un artist cunoscut peste hotare și cu greu se putea atinge cineva de el.

Avea interzis pe platourile de filmare

Au urmat zeci de roluri până în 1982, când nu a mai chemat-o nimeni pe platouri, din ordinul soției dictatorului. Până la finalul vieții, Elena i-a purtat pică actriței. „În 1988, m-am îmbolnăvit destul de grav și am fost supusă unei operații. Ceaușeasca îi tot repeta soțului meu: «Lasă, dragă, o să moară». Ei, bine, n-am murit, a murit ea, în decembrie 1989”, a mai dezvăluit Violeta Andrei.

CITEȘTE CONTINUAREA PE BUSINESS MAGAZIN

Recomandarea video

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Schimbările climatice „influențează cine se naște și cine nu se naște”, arată un studiu de la Oxford