Prima pagină » Magazin » Concert suplimentar la București susținut de Alexandru Tomescu în turneul Stradivarius – Obsesii

Concert suplimentar la București susținut de Alexandru Tomescu în turneul Stradivarius – Obsesii

Concert suplimentar la București susținut de Alexandru Tomescu în turneul Stradivarius - Obsesii
Violonistul Alexandru Tomescu a adăugat în turneul Stradivarius - Obsesii un concert la București, la cererea publicului, spectacolul fiind programat pe 12 iunie, în Sala Teatrului Mic, informează un comunicat.

În noul turneu Stradivarius – Obsesii, Tomescu interpretează Sonatele pentru vioară solo de Eugène Ysaÿe, un eveniment ce îmbină muzica cu teatrul non-verbal, violonistului alăturându-i-se actorii Ana Pepine și Paul Cimpoieru.

Turneul Stradivarius – Obsesii a trecut deja prin zece orașe și se îndreaptă către alte șase. Violonistul Alexandru Tomescu mărturisea la început că nu a putut estima ce impact va avea asupra publicului această alăturare de muzică și teatru non-verbal pe care a experimentat-o în turneul din acest an.

„Echipa care alcătuiește aceste proiecte este coordonată de Oana Drăgulinescu și, după ce anul trecut a realizat 24 de proiecții video pentru cele 24 Capricii de Niccolò Paganini, pentru 2012 a alcătuit practic o piesă de teatru non-verbal ancorată pe edificiul sonor al Sonatelor de Eugène Ysaÿe. Am avut emoții, dar s-au dovedit a fi nefondate, întrucât succesul a fost și este imens și poate fi cuantificat nu doar în aplauze de minute în șir în fiecare dintre orașele vizitate până acum, ci și în epuizarea, cu două săptămâni înainte, a tuturor biletelor disponibile pentru ultimul spectacol din turneu, cel de la Opera Națională din București, din 29 mai”, a spus Tomescu.

Așadar, pentru al doilea an la rând, la cererea publicului, Turneul Stradivarius își va dubla concertul de la București, cel de-al doilea eveniment fiind programat la Sala Teatrului Mic, pe 12 iunie.

Actorii Ana Pepine și Paul Cimpoieru sunt amândoi foarte bucuroși de minunatele întâlniri cu publicul, dar și de colaborarea cu Alexandru Tomescu. Iată ce înseamnă pentru ei Turneul Național Stradivarius – Obsesii: „Întâlnirea cu Alexandru Tomescu, cu Ioana Drăgulinescu și cu întreaga echipă implicată în realizarea acestui turneu plămădit pe tărâmul «Obsesiilor» a fost pentru noi ca o întoarcere în laboratorul alchimic al sufletului nostru (cu retorte, incipiențe învechite, alambicuri încâlcite ale creației). Viața ne este clădită din visele noastre și din obsesiile noastre, iar deseori, nici nu mai știi granița dintre ele: când un vis devine obsesie, iar o obsesie se transformă în vis. «Jucându-ne» cu obsesiile noastre pentru spectacolul Stradivarius, căutând, creând, ne-am adus aminte de cuvintele unui maestru drag nouă, cu care își întâmpina ucenicii chiar de la intrare: «Ce cauți aici dacă nu ai nicio obsesie?!?»”.

Celor trei, dar și echipei care îi însoțește, le-au mai rămas cinci orașe de vizitat până la spectacolul din București, din 29 mai. Se vor bucura de spectacolul „obsesiv” locuitorii din Constanța, Focșani, Bacău, Iași și Botoșani.

Biletele pot fi achiziționate de la casieriile sălilor care vor găzdui spectacolul.

Informații suplimentare pot fi găsite pe site-ul www.turneulstradivarius.ro sau pe pagina de Facebook a lui Alexandru Tomescu – http://www.facebook.com/AlexandruTomescuOficial?ref=tn_tnmn.

Alexandru Tomescu este recunoscut drept unul din exponenții de marcă ai școlii violonistice românești. Interpretările sale pasionale, dublate de o tehnică impecabilă, poezie și sensibilitate, au impresionat publicul din Europa, America și Asia. Solist concertist al Orchestrei Naționale Radio din 2002, a susținut concerte și recitaluri în săli celebre precum Carnegie Hall din New York, Concertgebouw din Amsterdam, Théatre des Champs Elysées și Théatre Chatelet din Paris, Metropolitan Art Center din Tokyo, în compania unor dirijori renumiți: Kurt Masur, Christoph Eschenbach, Philippe Entremont, Valery Gergiev. Preocuparea sa pentru muzica de cameră l-a determinat ca, în 2003, împreună cu pianistul Horia Mihail și violoncelistul Răzvan Suma, să formeze Romanian Piano Trio, iar la începutul acestui an Tomescu s-a alăturat Cvartetului de coarde Ad Libitum. În septembrie 2007, Alexandru Tomescu a câștigat dreptul de a cânta la faimoasa vioară Stradivarius Elder-Voicu 1702 pentru o perioadă de cinci ani, printr-un concurs organizat de Ministerul Culturii și Muzeul Național „George Enescu”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran și refuză utilizarea bazelor militare
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Eugen Ionescu – arhitectul absurdului și strigătul eliberării noastre din neant