Prima pagină » Magazin » Cum arată bijuteria Mureș, nava construită la cererea lui Nicolae Ceaușescu

Cum arată bijuteria Mureș, nava construită la cererea lui Nicolae Ceaușescu

Nava Mureș, considerată o adevărată bijuterie, construită la comanda soților Ceaușescu este și acum, după trei decenii, aproape la fel ca în prima zi. Nicolae și Elena Ceaușescu au urcat o singură dată pe vas, într-o vizită în Delta Dunării. Acum, ea găzduiește, în principal, activități de protocol ale Ministerului Apărării Naționale, potrivit Digi 24.

Nava a fost construită în anul 1979 la cererea lui Nicolae Ceaușescu. Mulți admiră de pe mal vasul care masoară 96 de metri lungime, 14 metri lățime și 18 metri înălțime, dar puțini sunt cei care au ocazia să vadă de aproape luxul din interior. Aflat în grija Forțelor Navale Române, vasul este folosit doar pentru activități de protocol, scrie Digi24.

„Niciodată nu am acceptat să organizăm nunți, botezuri, doar recepții oficiale. De exemplu, anul acesta ministrul Apărării, domnul Dușa s-a întâlnit cu omologul său din SUA, domnul Hagel”, a spus căpitanul Alin Dogaru, comandantul navei Mureș, citat de Digi 24.

Salonul Pupa, cu o suprafață de 200 metri pătrați, este cea mai mare încăpere construită fără stâlpi de susținere pe o navă românească la acea vreme. Acest salon este continuat cu o terasă de pe care soții Ceaușescu au putut observa, în singura lor croazieră, peisajul de la Brăila și până în Delta Dunării, potrivit Digi24.

De acea croazieră în Delta Dunării își amintește cu emoție și Costică Apostu, membru al primului echipaj. Pregătirile pentru vizita soților Ceauoescu l-au impresionat. „Orice ungher, orice sertăraș era scos afară, șters cu alcool dublu rafinat, nu cu spirt, pus hârtie albă în sertar și așa rămâneau până au venit ei la bord”, a spus Costică Apostu, comandant grup radio.

După 1990, nava a rămas în administrarea Marinei Militare schimbându-și denumirea, din „Mircea cel Mare” în „Mureș”. Ea este acostată la Brăila, unde a fost construit, în anii 80, un cheu special pentru ea.

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Oamenii de știință japonezi au construit circuite cerebrale umane în laborator