Prima pagină » Magazin » Două calități care influențează succesul școlar mai mult decât coeficientul de inteligență

Două calități care influențează succesul școlar mai mult decât coeficientul de inteligență

Două calități care influențează succesul școlar mai mult decât coeficientul de inteligență
Analiza unei cercetări făcute încă din anul 2014 arată că două calități personale pot influența succesul unei persoane în ceea ce privește parcursul școlar mai mult decât o face coeficientul de inteligență.

Studiul, coordonat de medicul Arthur Poropat arată că o persoană deschisă către noi experiențe și conștiincioasă va avea întotdeauna rezultate mai bune la școală decât una a cărui singur atuu este IQ-ul mare. 

Explicația stă în faptul că o persoană deschisă către noi experiențe are mai multe șanse să fie o persoană cu o imaginație bogată, sensibilă și curioasă în ceea ce privește învățătura. 

În cercetare au fost incluse date culese de la mii de studenți. Performanța lor școlară a fost prezisă mai bine cu ajutorul trăsăturilor lor de personalitate decât cu ajutorul rezultatelor de la testul IQ. 

„Cu tot respectul pentru învățat, personalitatea este mult mai importantă decât inteligența pentru a-i ghida atât pe elevi, cât și pe profesori”, afirmă Arthur Poropat. 

Efortul pe care îl depun stundenții atunci când se concentrează la ceva este cel puțin la fel de important ca IQ-ul acestora”, continuă medicul. 

Astfel, specialiștii susțin că un elev care are o personalitate puternică va obține rezultate mai bune decât un student care, deși este inteligent, nu are trăsături de caracter bine definite.

Peste ocean profesorii au început să fie mai atenția asupra acestui aspect, organizând chiar traininguri de dezvoltare personală pentru a spori capacitatea de învățare a acestora. 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Hortensia Papadat-Bengescu, tânăra educată la pension care a îngrijit mai apoi în gară soldaţii răniţi. Ulterior a devenit una dintre cele mai mari scriitoare