Prima pagină » Magazin » Eseul controversat pe care o tânără britanică l-a publicat: „Nu e atât de înfricoșător să fii păroasă”

Eseul controversat pe care o tânără britanică l-a publicat: „Nu e atât de înfricoșător să fii păroasă”

Eseul controversat pe care o tânără britanică l-a publicat:
O tânără în vârstă de 19 ani din Marea Britanie, care suferă de pilozitate excesivă, a renunțat să se mai epileze.

O studentă din Marea Britanie a ținut să demonstreze tuturor că se simte bine în pielea ei, în ciuda anumitor aspecte pentru care în copilărie și în adolescență a fost batjocorită. Yasmin Gasimova a renunțat la epilat, deși suferă de pilozitate excesivă, scrie Daily Mail. În plus, fata a publicat un eseu dur în ziarul The Tab: „Nu e atât de înfricoșător să fii păroasă. Într-o societate care se așteaptă ca femeile să se epileze, nu îmi e rușine să admit că eu nu o fac”, a scris tânăra în vârstă de 19 ani.

Yasmin, studentă la Universitatea din Liverpool, a povestit că probleme au început să apară în jurul vârstei de 10 ani, pe când era elevă. Primele fire de păr crescute deasupra buzei superioare au transformat-o în ținta glumelor colegilor de școală.

Rușinată, fata a încercat să ascundă totul la început, însă după nu mult timp a înțeles că pentru a fi fericită trebuie să se accepte ea însăși așa cum e.

„Am încercat să-mi rad chiar și părul de pe abdomen”, și-a amintit ea. „Pe când aveam în jur de 11 ani, a încetat să-mi mai pese; părul îmi creștea foarte repede, ceea ce însemna că trebuia să pierd o oră să scap de punctele negre de picioare, care oricum ar fi crescut la loc într-o săptămână. Era un mare incovenient pentru mine, niciodată nu mă simțeam confortabil. Îmi creșteau foarte multe fire de păr sub piele, iar picioarele fără păr păreau să nu se potrivească cu restul corpului meu”, a mai povestit Yasmin.

FOTO: dailymail.co.uk

De când a renunțat la „povara” epilării, studenta mărturisește că se simte cu adevărat eliberată.

„Dacă mă epilez, ceea ce se întâmplă extrem de rar, o fac pentru că este absolut necesar”, a explicat ea. „Dacă merg în vacanță la mare, dacă iau lecții de înot sau dacă ies în oraș la agățat, mă epilez”, a adăugat fata.

FOTO: dailymail.co.uk

Cu toate acestea, Yasmin încurajează femeile să nu se lase influențate de prejudecăți și să se epileze doar dacă vor.

„Societatea a decis că pentru a fi cu adevărat feminine, femeile trebuie să nu aibă niciun fir de păr pe corp. Însă, nimic din ceea ce este natural nu ar trebui să facă vreo femeie să se simtă mai puțin feminină”, a conchis tânăra.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Unde pleci în vacanță dacă vrei să scapi de caniculă?