Prima pagină » Magazin » Fondatorul companiilor Tesla și SpaceX, Elon Musk a lansat o piesă rap

Fondatorul companiilor Tesla și SpaceX, Elon Musk a lansat o piesă rap

Fondatorul companiilor Tesla și SpaceX, Elon Musk a lansat o piesă rap
Miliardarul Elon Musk, fondator al companiilor Tesla și SpaceX, a lansat o piesă rap pe platforma online SoundCloud, relatează hollywoodreporter.com.

Cântecul „RIP Harambe”, care are o durată de două minute, a fost încărcat sub titulatura Emo G Records. Acesta este un tribut adus gorilei Harambe, care fost ucisă la Grădina zoologică din Cincinnati, SUA, în 2016, după ce un copil în vârstă de 3 ani a intrat în țarcul ei.

Nu este, însă, clar dacă vocea de pe piesă este a omului de afaceri sau dacă el a fost doar cel care a lansat-o. Musk a fost cel care a dat vestea publicării cântecului pe rețeaua de micro-blogging Twitter. Acesta a publicat mesajul „RIP Harambe” și titlul casei de discuri fictive sâmbătă. Mesajul a continuat: „Sunt dezamăgit de eșecul casei mele de discuri”.

„RIP Harambe” a fost ascultat, până în prezent, de peste 800.000 de ori pe SoundCloud.

Elon Musk este fondatorul companiei producătoare de mașini electrice Tesla și numele din spatele companiei SpaceX, jucător important în transportul spațial privat. S-a născut în Pretoria, Africa de Sud, în 1971, și s-a mutat în Canada la vârsta de 17 ani, iar, în 1992, s-a transferat la Universitatea din Pensylvania, unde a obținut diplome în economie și fizică.

El a fondat, alături de fratele său, Zip2, o companie de software care a dezvoltat un ghid online pentru industria de tipărire a ziarelor. În 1999, a înființat X.com, un serviciu de plăți online și prin e-mail, care, un an mai târziu, a fuzionat cu compania Cofinity, care deținea marca PayPal.

În anul 2002, Musk a obținut cetățenia americană, iar, ulterior, a fondat SpaceX, companie specializată în construcția de vehicule spațiale, și Tesla Motors.

În 2010, Elon Musk a apărut pe lista Time a celor mai influenți oameni din lume. A servit ca model pentru celebrul personaj de film Tony Stark, din franciza de mare succes „Iron Man/ Omul de oțel”.

În aprilie 2017, Tesla devenea cel mai valoros producător de mașini din SUA, iar averea lui Musk urca spre 15 miliarde de dolari.

În 2018, Musk a acceptat să demisioneze din funcția de președinte al companiei Tesla și să plătească o amendă de 20 de milioane de dolari în cadrul unui acord cu autoritățile de reglementare din domeniu. Decizia a venit după ce a publicat un mesaj pe Twitter, în care a anunțat, în glumă, că va lista la bursă compania și o va trece sub control privat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele mai bune două orașe din lume sunt din aceeași țară