Prima pagină » Magazin » Fotografia săptămânii publicată de ESA este dedicată României, surprinzând Munții Carpați și Dunărea

Fotografia săptămânii publicată de ESA este dedicată României, surprinzând Munții Carpați și Dunărea

Fotografia săptămânii publicată de ESA este dedicată României, surprinzând Munții Carpați și Dunărea
Imaginea săptămânii dată publicității, vineri, de Agenția Spațială Europeană (ESA) este dedicată României și poartă numele de „Mozaic Românesc", fiind rezultatul a 15 scanări radar făcute de satelitul Sentinel-1A în lunile octombrie și noiembrie ale acestui an.

Scanările au fost realizate prin impulsuri radar orizontale și verticale cu polarizare dublă, din care s-a generat culoarea compozit artificială, informează Agenția Spațială Română (ROSA).

În imaginea satelitară furnizată de ESA sunt vizibili Munții Carpați, care se întind dinspre nord și peste centrul țării, dar și Dunărea – cel mai lung fluviu din Uniunea Europeană -, care traversează țara de-a lungul frontierei cu Serbia și Bulgaria, după care se varsă în Marea Neagră prin Deltă – vizibilă în partea dreaptă a imaginii, între România și Ucraina.

Nu în ultimul rând, capitala României, București, poate fi observată în partea sud-estică a țării, ca un grup de reflecții radar luminoase care pornesc din centru și se extind spre exterior.

ESA amintește că România are cea mai mare zonă de păduri virgine din Europa și bogății naturale impresionante. Urși bruni și lupi pot fi întâlniți în zona montană, la poalele munților se află izvoare minerale și termale, cărora li se adaugă varietatea extrem de bogată de păsări, pești, animale și plante din Delta Dunării.

De asemenea, ESA precizează că Bucureștiul va fi în septembrie 2015 gazda unui curs de Land Training dedicat pregătirii următoarelor generații de oameni de știință din domeniul observării Pământului.

Familia de misiuni Sentinel a fost dezvoltată de ESA cu scopul de a îndeplini nevoile operaționale ale programului Copernicus, cea de-a doua inițiativă spațială emblematică a Uniunii Europene, după sistemul de poziționare Galileo. Misiunile Sentinel sunt în număr de șase, iar fiecare dintre ele este bazată pe o constelație de doi sateliți, fiecare cântărind 2.300 de kilograme.

Sentinel 1 este o misiune radar ce constă într-o constelație de doi sateliți, Sentinel-1A și Sentinel-1B, care vor furniza imagini cu suprafețele de uscat și cele de ocean din Europa, Canada și regiunile polare indiferent de condițiile meteorologice de zi și de noapte și în timp aproape real. La fiecare șase zile, sateliții vor furniza imagini ale întregului Pământ.

Primul satelit, Sentinel-1A, a fost lansat cu o rachetă Soyuz de la portul spațial european pe 3 aprilie 2014.

În afară de transmiterea datelor către stațiile de sol din întreaga lume, pentru diseminare rapidă, Sentinel-1 este echipat cu un terminal laser pentru a transmite date prin intermediul sateliților din European Data Relay System aflați pe orbite geostaționare.

Datele de la sateliții Sentinel vor fi furnizate în mod gratuit și deschis. Datele brute vor fi analizate și prelucrate de furnizorii de servicii din sectorul public și privat.

Agenția Spațială Romană (ROSA) a organizat diferite evenimente dedicate utilizatorilor și furnizorilor de servicii Copernicus, cum ar fi conferințele „Serviciile Copernicus în era Sentinel – Beneficii pentru Europa de Est”. De asemenea, în scop de pregătire pentru misiunea de monitorizare a calității aerului Sentinel-5 Precursor, planificată pentru lansare în 2016, oamenii de știință de la opt institute Europene s-au întâlnit la București pentru a testa diferite sisteme aeriene ce vor fi folosite pentru a valida corectitudinea datelor oferite de acest nou satelit.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?