Prima pagină » Magazin » Înregistrările medicale confirmă un mit despre Hitler. Anomalia congenitală pe care o avea liderul nazist

Înregistrările medicale confirmă un mit despre Hitler. Anomalia congenitală pe care o avea liderul nazist

Înregistrările medicale confirmă un mit despre Hitler. Anomalia congenitală pe care o avea liderul nazist
Analiza îndelungată a mai multor note medicale despre care se credea că sunt de mult pierdute a scos la iveală faptul că liderul nazist avea un singur testicul, adică suferea de criptorhidie, o anomalie congenitală prin care testiculul său drept era coborât incomplet, fiind oprit în cavitatea abdominală sau în canalul inghinal, scrie The Guardian.

Un istoric german a dezgropat înregistrările și dosarele medicale ale lui Hitler, iar documentele par să confirme „cultura populară” potrivit căreia liderul nazist avea doar un singur testicul. 

Controalele, înregistrate în timpul unei examinări medicale din 1923 care a urmat arestării lui Hitler după încercarea eșuată de a prelua puterea în München, Bavaria, demonstrează că acesta suferea de „criptorhidie pe partea dreaptă”, ceea ce înseamnă că avea un testicul coborât incomplet.

Însemnările doctorului Josef Steiner Brin, cadrul medical de la închisoarea Landsberg, arată că „Adolf Hilter, artist, de curând și scriitor” era, de altfel, „sănătos și puternic”. 

Aceste documete au fost considerate multă vreme pierdute, biletele medicale ieșind la iveală la o licitație care a avut loc în Bavaria în 2010, pentru ca mai apoi să fie rapid confiscate de guvernul bavarez. Abia de curând ele au putut fi studiate de către profesorul Peter Fleischmann, de la Universitatea Erlangen-Nurnberg. 

În mod normal, testiculele bărbaților coboară din interiorul corpului în scrot în perioada copilăriei, dar Fleischmann a declarat pentru publicația germană Bild că notele medicale arată faptul că unul dintre testiculele lui Hitler era, probabil, „oprit din creștere”.

Astfel, dosarele medicale vin să contrazică ipoteza conform căreia liderul nazist și-ar fi pierdut unul dintre testicule din cauza unui șrapnel, în Primul Război Mondial, timpul bătăliei de la Somme. 

Acest zvon a fost alimentat și de Franciszek Pawlar, un preot polonez și istoric amator, care a susținut că un doctor militar german care l-a tratat pe Hitler după incidentul cu proiectilul i-ar fi povestit despre această consecință. Înregistrările medicale îl contrazic și pe medicul din copilărie al lui Hitler, care a declarat în 1943, la un interogatoriu realizat de americani, că organele genitale ale Führer-ului erau „perfect normale”.

Recomandarea video

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar