Prima pagină » Magazin » Ioan Holender, directorul artistic al festivalului Internațional „George Enescu”, premiat la Gala Anuală „Aspen Leadership Awards”

Ioan Holender, directorul artistic al festivalului Internațional „George Enescu”, premiat la Gala Anuală „Aspen Leadership Awards”

Ioan Holender, directorul artistic al festivalului Internațional „George Enescu
Ioan Holender, directorul artistic al festivalului Internațional „George Enescu" a fost distins luni cu „Premiul pentru Merite Deosebite aduse la Promovarea Valorilor Patrimoniului Cultural al României", oferit de Aspen Institute România.

Ioan Holender, directorul artistic al festivalului Internațional „George Enescu”, a fost distins luni cu „Premiul pentru Merite Deosebite aduse la Promovarea Valorilor Patrimoniului Cultural al României”, oferit de Aspen Institute România.

„Acest premiu este, în primul rând, al publicului”, a declarat Ioan Holender în timpul Galei Anuale Leadership Awards. „Publicul a făcut ca Festivalul să crească și să devină evenimentul internațional care este astăzi. Premiul arată totodată și cât de importante sunt cultura și arta pentru români, valori cu ecou profund pe termen lung, ca peste tot în lume”, a adăugat acesta.

Ioan Holender este directorul artistic al Festivalului Internațional „George Enescu” din anul 2003. A fost cel mai longeviv director al Openei de Stat din Viena și este membru de onoare al acesteia, precum și al Vienna Volksoper. A primit Medalia de Aur „Franz Schalk” din partea Orchestrei Filarmonicii din Viena, precum și titlul de cetățean de onoare al Timișoarei. Holender este, de asemenea, consilier al prestigioasei Metropolitan Opera din New York și lector al Universitatii din Viena.

Ediția din 2013 a Festivalului Enescu a adus la București și în alte nouă orașe unele dintre cele mai renumite orchestre din lume, precum și artiști aflați în top 50 cei mai buni ai momentului la nivel mondial. Actorul John Malkovich și-a încheiat turneul internațional cu montarea în premieră în România a spectacolului „Confesiunile unui ucigaș în serie”.

Recomandarea video

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Cum vrea secretarul general al NATO să-l convingă pe Donald Trump să nu scoată SUA din Alianță?