Prima pagină » Magazin » Maidanezii de la Cernobîl. Cum trăiesc sute de câini în zona de excludere a dezastrului nuclear / Animalele abandonate și-au format propria comunitate – FOTO

Maidanezii de la Cernobîl. Cum trăiesc sute de câini în zona de excludere a dezastrului nuclear / Animalele abandonate și-au format propria comunitate – FOTO

Sute de câini maidanezi au învățat să supraviețuiască în pădurile din zona de excludere, majoritatea animalelor fiind urmași ai celor lăsate în urmă după dezastrul nuclear, atunci când locuitorilor li s-a interzis să-și ia animalele de companie cu ei, informează The Guardian.

În urma dezastrului de la Cernobîl din 1986, orașul Pripyat și satele din apropiere au fost abandonate, iar locuitorilor nu li s-a permis să-și ia și animalele de companie atunci când au fost evacuați. „Rugăciunea pentru Cernobîl”, o istorie devastatoare a perioadei, scrie despre „câinii care lătrau, încercând să urce în autobuze cu stăpânii lor”. Soldații îi împingeau și îi dădeau afară. „Câinii alergau distanțe îndelungate după autobuze”, relatează celebra carte.

Familiile îndurerate au lăsat bilete pe ușilor locuințelor, în care rugau autoritățile să nu le ucidă animalele. Cu toate acestea, nu a existat loc pentru compasiune în acea perioadă. Trupele de soldați au fost trimiși cu ordinul de a împușca orice animal lăsat în urma de locuitori, dar unii au supraviețuit. Astfel, descendenții lor au reușit să populeze zona de excludere.

Viața nu este ușoară pentru maidanezii din Cernobîl. Animalele trebuie să îndure, fără adăpost adecvat, iernile aspre din Ucarina, în timp ce se confruntă cu un nivel de radiații ridicat, din cauza căruia au o durată de viață mult mai mică. Foarte puțini trec de vârsta de șase ani.

Cu toate acestea, sunt și vești bune. Câinii care trăiesc în apropierea punctelor de control beneficiază de mici căsuțe, făcute special pentru ei de către autorități, iar unii patrupezi au fost destul de isteți încât să se strângă în apropiere de cafeneua locală. Câinii au înțeles probabil că o prezență umană înseamnă mijloc de hrană.

Câinii au devenit mascotele neoficiale de la Cernobîl, aceștia fiind gata să îi întâmpine pe vizitatorii care se opresc la cafeneaua Desyatka să cumpere delicatese culinare, informează The Guardian

Nadezhda Starodub, un ghid pentru Cernobîl din cadrul companiei Solo East, afirmă că vizitatorii se îndrăgostesc de câinii din zona de excludere. „În majoritatea timpului, oamenii îi consideră drăguți, dar unii cred că sunt contaminați așa că evită să atingă câinii”, spune Starodub. Nu există reguli prin care se interzice atingerea animalelor, dar ghidul îi sfătuilește pe oameni să aplice aceleași măsuri de protecție pe care le-ar aplica cu orice alt animal întâlnit în sălbăticie.

„Unii ghizi se tem de plângeri, așa că evita zona cu câini pentru a fi siguri că nu au loc incidente. Dar eu îi iubesc”, adaugă Starodub.

Un ONG din Statele Unite are grijă de sănătatea câinilor, fiind înființate trei clinici veterinare în zonă, inclusiv una în interiorul centralei de la Cernobîl. Clinicele tratează urgențe și se ocupă de vaccinarea animalelor. În plus, voluntarii sterilizează câinii, în încercarea de a ține sub control populația și de a face zona mai sigură pentru animale dar și pentru vizitatori. 

Centrala de la Cernobîl a fost recent acoperită cu un nou „sarcofag”, creat și construit special de către un grup de experți din întreaga lume, iar o mobilizare similare poate fi văzută și în cazul câinilor. În pădurea din spatele centralei, nu sunt doar câini, dar și un exemplu de bunătate și cooperare din partea întregii planete. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală