Prima pagină » Magazin » Medicamente din alge, utile împotriva cancerului

Medicamente din alge, utile împotriva cancerului

Medicamente din alge, utile împotriva cancerului
Alga microscopică Chlamydomonas reinhardtii, folosită în mod tradițional în producția de biocarburanți, permite obținerea la costuri mai mici a unor proteine complexe, folosite în tratamentul contra anumitor tipuri de cancer, informează lefigaro.fr.

Alga microscopică Chlamydomonas reinhardtii, folosită în mod tradițional în producția de biocarburanți, permite obținerea la costuri mai mici a unor proteine complexe, folosite în tratamentul contra anumitor tipuri de cancer, informează lefigaro.fr.

Biologii de la Universitatea California din San Diego au reușit să producă proteine complexe, folosite pentru a trata anumite tipuri de cancer, obținute din alge verzi microscopice modificate genetic. Medicamentele astfel obținute sunt la fel de performante ca medicamentele fabricate prin metode clasice, pe baza unor bacterii sau a unor celule prelevate de la mamifere, iar costurile lor sunt mult mai mici.

„Este imposibil să produci aceste substanțe din bacterii, întrucât acestea sunt incapabile să reconstituie structura în trei dimensiuni a acelor proteine”, explică Stephen Mayfield, principalul autor al acestui studiu, publicat recent în Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) din Statele Unite. Este imposibil să fie obținute și din celule de mamifere, întrucât partea toxică a proteinei le-ar ucide.

Folosite și pentru producerea de biocarburanți, algele fac parte din specia Chlamydomonas reinhardtii. Medicii americani au reușit să producă, după transgeneză, o proteină compusă din două părți sau „domenii”: una conține un anticorp capabil să se îndrepte automat spre celulele canceroase țintite, iar cealală eliberează o toxină care le ucide, inhibând astfel dezvoltarea tumorilor.

Aceste proteine, denumite „proteine de fuziune”, sunt produse în prezent de laboratoare farmaceutice printr-un procedeu în două etape: anticorpul este multiplicat în celulele de hamster chinez înainte de a fi purificat, fiind apoi asociat, separat, de acea toxină, prin intermediul unor reacții chimice. Proteina finală rezultată este repurificată.

„Metoda noastră prezintă un dublu avantaj”, subliniază profesorul Mayfield. „Întrucât noi producem o singură proteină ce conține cele două domenii, trebuie să o purificăm o singură dată. Astfel, este mult mai ieftin să folosim alge decât celule de hamster”.

Un alt avantaj: biosinteza are loc în interiorul cloroplastelor acelor alge. Or, aceste mici incluziuni celulare, unde are loc fotosinteza, au particularitatea de a „sechestra” proteina-medicament fără a fi afectate, protejând astfel celula gazdă de efectele ei dăunătoare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
I-au ademenit, i-au drogat și i-au ucis! Cuplu de ROMÂNI, condamnat în Anglia
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni? Iată prognoza ANM până la începutul lui septembrie!