Prima pagină » Magazin » Misterul „Gropii Albastre” de la Marea Roșie, locul din care puțini scapă cu viață

Misterul „Gropii Albastre” de la Marea Roșie, locul din care puțini scapă cu viață

Nu ți-ai dori să ajungi acolo...

Groapa Albastră din Golful Acaba, situat în nordul Mării Roșii, este locul în care și-au pierdut viața numeroși scafandri dornici de aventură, iar de fiecare dată trupurile lor au fost aduse la mal de același om.

Der Spiegel scrie povestea lui Tarek Omar, omul care recuperează trupurile celor înecați în apele Golfului Acaba. Acesta a declarat că nu mai știe exact câți oameni a recuperat până acum de pe fundul mării.

Sursa foto: Der Spiegel / AFP

„Am încetat să-i mai număr la un moment dat, dar încă îmi amintesc numele primilor doi oameni pe care i-am cules din adâncuri, pentru a-i duce înapoi pe țărmul egiptean al Mării Roșii. Erau Conor O’Regan și Martin Gara. Irlandezi. Amândoi erau considerați niște scafandri destul de precauți. Ambii au murit pe 19 noiembrie 1997. Aveau doar 22, respectiv 23 de ani. Trist”, a povestit Tarek Omar.

Scafandrul a spus că a recuperat trupurile de la 102 metri adâncime. Cei doi erau îmbrățișați.

14 plăci funerare au fost amplasate deasupra locului cunoscut ca „Gaura Albastră”. Tarek estimează că aici și-au pierdut viața în jur de 130 de oameni în ultimii 15 ani. De fiecare dată, trupurile lor au fost aduse la suprafață de Tarek Omar.

Localnicii pun totul pe seama unei legende care spune că sufletul neliniștit al unei fetițe care a murit acolo îi ia la ea pe toți cei care se aventurează în zonă.

Tarek nu crede în aceste legende. „Cunosc fiecare colțișor al acestei gropi și nu am văzut nimic acolo. Niciun monstru, nicio sirenă”, a adăugat scafandrul.

„Intra în Referendum Gândul pe Facebook si câștigă un iPad!”

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?