Prima pagină » Magazin » Muzicianul de origine română Pierre Vassiliu a murit la vârsta de 76 de ani

Muzicianul de origine română Pierre Vassiliu a murit la vârsta de 76 de ani

Muzicianul de origine română Pierre Vassiliu a murit la vârsta de 76 de ani
Muzicianul francez de origine română Pierre Vassiliu, autorul hitului "Qui c'est celui-là ?", a murit duminică, la vârsta de 76 de ani, a anunțat fiica acestuia, citată de AFP.

Pierre Vassiliu suferea de maladia Parkinson de opt ani, a mai spus fiica acestuia, Sophie Née, care a precizat că muzicianul a murit „în somn”, la o clinică medicală din Sète, în sudul Franței.

Pierre Vassiliu a devenit celebru cu adaptarea unei piese a brazilianului Chico Buarque, „Qui c’est celui-là ?”, în 1973. Cu 300.000 de discuri vândute în patru luni, Vassiliu obișnuia să spună „că a trăit 15 ani cu banii obținuți din lansarea acestei piese”.

Născut pe 23 octombrie 1937, la Villecresnes, în Regiunea Pariziană, cântărețul era fiul unui medic român de origine romă, refugiat în Franța, și al unei franțuzoaice din Tours. Copilăria i-a fost marcată de război și Ocupație, iar în adolescență a fost mai degrabă atras de o viață boemă, nu de studii, se arată pe site-ul său oficial. Amator de hipism, Pierre Vassiliu s-a simțit inițial atras de o carieră de jocheu, însă, în 1954, i-a întâlnit pe artiștii Roger Pierre și Jean-Marc Thibault și a început să frecventeze cabaretele pariziene, lucru care l-a convins să înceapă să compună muzică.

Dovedind un talent pentru scris, Vassiliu a compus cântece, dar și texte umoristice, antimilitariste și poetice.

Primul său album, „Armand”, lansat în 1962, îl aduce în poziția de a cânta în deschiderea unui concert al trupei The Beatles, la sala Olympia, în 1964. Au urmat „La femme du sergent”, „Dans ma maison d’amour”, „Marie en Provence”, „Amour Amitié”, „Les grillons”.

A adus apoi cântecului francez ritmuri și sonorități din Africa – cu albumul „La vie ça va”- și America de Sud („Attends”), de care s-a simțit atras în numeroasele sale călătorii, una dintre marile sale pasiuni.

De altfel, s-a mutat în Senegal din 1985 până în 1989, cu soția și copiii, și a deschis un club de jazz la Dakar, precum și un restaurant.

După escapada sa africană, Pierre Vassiliu a mai înregistrat patru albume, dintre care ultimul a fost lansat în 2003 – „Pierres précieuses”.

Pierre Vassiliu a compus și muzică pentru filme, printre acestea numărându-se „Une fille et des fusils” (1965), de Claude Lelouch, „La fille d’en face” (1967), „Adelaide & Wild Racers” (1968), „Le petit bougnat” (1969), cu Isabelle Adjani, și „Ils” (1970).

Potrivit purepeople.com, înainte ca starea sa de sănătate să se agraveze dramatic, Pierre Vassiliu a acceptat ca viața sa să fie subiectul unui documentar realizat de Laurence Kirsch. Timp de doi ani, aceasta l-a acompaniat pe muzician cu camera sa de filmat, prezentând lupta lui cotidiană cu maladia Parkinson și realizând portretul unui om plin de umor, în ciuda faptului că era grav bolnav. Laurence Kirsch a utilizat și multe imagini de arhivă pentru a face un portret al parcursului atipic al muzicianului. În căutare de finanțare pentru finalizarea documentarului, intitulat „Qui c’est celui-là?”, regizoarea a primit un sprijin important și din partea fanilor internauți, care au donat bani prin intermediul unei platforme online.

Data la care va avea loc înmormântarea încă nu este cunoscută. „Dimpotrivă, vrem să facem o petrecere frumoasă pentru toți oamenii care l-au iubit, l-au admirat”, a spus fiica muzicianului pentru AFP.

Recomandarea video

Mediafax
Șeful Jumbo, întrebat dacă se teme de intrarea olandezilor de la Action în România. Ce planuri de extindere are retailerul
Digi24
Expert american în securitate: România este a treia cea mai importantă țară din NATO. Întotdeauna va avea prezență militară a SUA
Cancan.ro
Ce au confiscat polițiștii la perchezițiile saloanelor pentru care văduva lui Gabriel Cotabiță lucra. Ce rol are Alina Cotabiță
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Povestea arhitectului care a proiectat „Blocul Creion“ din Constanța. „Să pui un bloc la doi-trei metri de altul mi se pare inacceptabil“
Mediafax
Legi ciudate din Thailanda care îți pot strica vacanța. Turiștii riscă ani grei de închisoare dacă fac aceste lucruri banale
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Gafa comisă de ruși prin care o rețea uriașă de contrabandă cu petrol a fost demascată. „Așa au făcut avere oligarhii” din Rusia
Cancan.ro
Văduva lui Gabriel Cotabiță, ridicată de mascați într-un dosar de proxenetism! Descindere de amploare în Capitală!
Ce se întâmplă doctore
Cine o mai știe pe Irina Reisler? S-a schimbat total după ce a slăbit 50 de kg! Vreme de două decenii a reușit să mențină acest rezultat formidabil
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Singura pisică din lume care latră ca un câine. Unde trăiește?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Amendă de peste 12 milioane de euro pentru divizia europeană a JPMorgan