Prima pagină » Magazin » O nouă teorie a oamenilor de știință: „Cu toții suntem extratereștri”

O nouă teorie a oamenilor de știință: „Cu toții suntem extratereștri”

O nouă teorie a oamenilor de știință:
Cercetătorii britanici susțin că au dovada existenței vieții extratereste, după ce studiul făcut asupra unei bucăți de meteorit a relevat că acesta conține fosile similare unor alge, relatează Daily Mail.

Cercetătorii britanici susțin că au dovada existenței vieții extratereste, după ce studiul făcut asupra unei bucăți de meteorit a relevat că acesta conține fosile similare unor alge, relatează Daily Mail.

Potrivit oamenilor de știință, din cele 628 de fragmente ale corpului cosmic căzute pe Pământ în decembrie 2012, lângă satul Polonnaruwa, din Sri Lanka, trei conțin fosile. Întrucât acestea au o lungime de 100 micrometri și un diametru de numai 2 micrometri, cercetătorii sunt de părere ele provin dintr-un mediu de viață cu gravitația redusă și presiune atmosferică scăzută.

În plus, studiul condus de Jamie Wallis de la Universitatea Cardiff și de profesorul Chandra Wickramasinghe, de la Centrul de Astrobiologie Buckingham, ar putea confirma teoria panspermiei, potrivit căreia viața a fost răspândită în Univers prin intermediul meteoriților, cometelor și asteroizilor.

„De fiecare dată când un nou sistem planetar se formează, mai mulți microbi ajung în comete. Ulterior aceștia se înmulțesc și populează alte planete”, a explicat Wickramasinghe. „Cu toții suntem extraterești – avem strămoși în cosmos”, a adăugat acesta.

În plus, matematicianul în vârstă de 74 de ani a arătat că și virusul SARS, care provoacă apariția Sindromului Acut Respirator Sever la oameni, ar proveni tot din spațiul extraterestru.

Pe de ală parte, toate aceste date, publicate în revista de specialitate „Journal of Cosmology”, au fost contestate de unii specialiști care au pus la îndoială metodologia de studiu utilizată de profesorul Chandra Wickramasinghe și colegul său. Mai mult, Monica Grady, profesoară la Open University”s Faculty of Science, a arătat că proveniența rocilor analizate nu este certă.

„Există multe date neconsistente în acest studiu. Cea mai mare incertitudine are legătură chiar cu dovada faptului că fragmentele respective provin chiar dintr-un meteorit”, spus aceasta.

Recomandarea video

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?