Prima pagină » Magazin » O stradă din Londra ar putea primi numele lui Amy Winehouse

O stradă din Londra ar putea primi numele lui Amy Winehouse

O stradă din Londra ar putea primi numele lui Amy Winehouse
O stradă din nordul Londrei ar putea primi numele regretatei cântărețe Amy Winehouse, potrivit tatălui acesteia, Mitch, care a apelat la fani pentru primi idei în acest sens, informează contactmusic.com.

O stradă din nordul Londrei ar putea primi numele regretatei cântărețe Amy Winehouse, potrivit tatălui acesteia, Mitch, care a apelat la fani pentru primi idei în acest sens, informează contactmusic.com.

Tatăl cântăreței spune că unul dintre numele sugerate este Winehouse Street, dar se ia în considerare și varianta Winehouse Way.

Este vorba de o stradă situată în apropiere de Camden, zona din nordul Londrei unde locuia Amy Winehouse.

Însă pentru aceeași stradă au mai fost propuse numele Charles Dickens – care a scris despre această zonă a Londrei – și Mary Shelley, autoarea cărții „Frankenstein”, care s-a născut acolo.

Printre omagiile aduse cântăreței se mai numără o statuie, care va fi ridicată în Camden, dar și un documentar care va conține numeroase secvențe video ce nu au fost niciodată prezentate în public. Filmul va include înregistrări video de arhivă și va fi regizat de britanicul Asif Kapadia, al cărui documentar „Senna”, din 2010, un film despre pilotul brazilian de Formula 1 Ayrton Senna, a fost recompensat cu premiul BAFTA.

Amy Winehouse a murit în iulie 2011, la vârsta de 27 de ani, în reședința ei din cartierul londonez Camden. Medicii legiști au ajuns la concluzia că vedeta britanică a murit din cauza unei „intoxicații cu alcool” și au declarat că decesul acesteia a fost unul accidental.

Albumul „Back to Black” lansat de Amy Winehouse în 2006 a făcut din această artistă britanică o vedetă internațională.

Născută la Londra, Amy Winehouse, care s-a luptat mulți ani cu dependența de droguri și de alcool, este considerată artista care a reușit să crească din nou popularitatea muzicii „soul”.

Fanii și criticii laolaltă i-au aclamat farmecul necizelat, umorul incisiv și combinația unică de jazz și soul care îi caracterizau muzica. Un alt avantaj al controversatei artiste britanice era talentul incontestabil de compozitoare – muzica pe care a scris-o este, fără excepție, profund personală, de o candoare brutală. Cele două discuri lansate în timpul vieții sale, „Frank” și „Back to Black” – recompensat cu cinci premii Grammy -, s-au vândut în peste 12 milioane de exemplare în întreaga lume. Lansat în 2006, „Back to Black” a devenit, după moartea divei, cel mai bine vândut album al secolului al XXI-lea, în Marea Britanie. Acel record a fost la rândul lui doborât în decembrie 2011 de albumul „21” al cântăreței Adele.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou tren direct de mare viteză între Paris și München va fi lansat în 2026