Prima pagină » Magazin » OMS avertizează asupra unei boli pulmonare care va deveni și mai devastatoare în următorul deceniu

OMS avertizează asupra unei boli pulmonare care va deveni și mai devastatoare în următorul deceniu

OMS avertizează asupra unei boli pulmonare care va deveni și mai devastatoare în următorul deceniu
300 de milioane de oameni suferă de astm

Datele Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) arată că, la nivel mondial, 300 de milioane de oameni suferă de astm, iar rata de mortalitate a bolii pulmonare obstructive cronice (BPOC) va crește cu 30% în următorii zece ani. Astfel, până în anul 2030, BPOC va ajunge a treia cauză de deces în lume, avertizează specialiștii din domeniu.   

În România, incidența bolilor pulmonare atrage tot mai mult atenția specialiștilor din domeniu, ele reprezentând în prezent o adevărată problemă de sănătate publică. Printre cele mai importante afecțiuni pulmonare se numără:  tuberculoza pulmonară, bolile obstructive bronho-pulmonare cronice (BPOC), infecțiile pulmonare, astmul, cancerul pulmonar.

Potrivit ultimelor date ale Societății Române de Pneumologie, la noi în țară, există cel puțin 1 milion de cazuri de BPOC. Această boală se manifestă prin dispnee (nr. senzație de sufocare), tuse cronică și alte probleme respiratorii.  

Nu doar numărul mare de cazuri, ci și costurile mari pe care le implică tratamentul afecțiunilor pneumologice, precum și numărul tot mai mic al specialiștilor reprezintă factori de îngrijorare, care ar trebui să alarmeze autoritățile, astfel încât programele de sănătate dedicate unor astfel de boli să se extindă și să se îmbunătățească. Prin urmare, astfel de programe destinate diagnosticării precoce a bolilor din sfera pneumologiei ar permite aplicarea unor tratamente eficiente, prin prisma cărora costurile pentru afecțiunile pneumologice să fie reduse.

Lipsa de rezistență la efort – simptom al BPOC

Medicii spun că organismul transmite mai multe semnale înainte ca boala să se agraveze, dar de cele mai multe ori aceste simptome sunt ignorate. Astfel, oboseala, dificultate în respirație, lipsa de rezistență la efort și tusea sunt câteva dintre semnele specifice bronhopneumoniei.

Cei mai mulți bolnavi afectați de BPOC sunt bărbați și au vârste cuprinse între 65-74 de ani și 45-54 de ani. Deși fumatul este cauza principală a BPOC, afecțiunea se poate manifesta, de asemenea, și la nefumători, fiind cauzată de expunerea la poluanți și praf în exces.

„Eforturile Societății Române de Pneumologie s-au concentrat în ultimii ani pe educația publicului cu privire la importanța prevenției bolilor pulmonare. Publicul român trebuie să conștientizeze importanța diagnosticării precoce a bolilor pulmonare ca un pas important în aplicarea unui tratament eficient.” a declarat prof.univ.dr. Florin Mihălțan, Președintele Societății Române de Pneumologie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Alarmă aeriană, după reuniunea liderilor europeni de la Kiev. Doi au fost duși într-un adăpost
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?