Prima pagină » Magazin » PARADISUL ECO de deasupra New York-ului. GALERIE FOTO

PARADISUL ECO de deasupra New York-ului. GALERIE FOTO

O colecție de fotografii făcute de la înălțime și publicate de Daily Mail oferă o priveliște extraordinară a lumii aflate deasupra New York-ului, departe de ochii celor care străbat zilnic străzile metropolei

O colecție de fotografii făcute de la înălțime și publicate de Daily Mail oferă o priveliște extraordinară a lumii aflate deasupra New York-ului, departe de ochii celor care străbat zilnic străzile metropolei.

Grație inițiativei ecologiste a autorităților de a îmbrăca acoperișurile clădirilor cu verdeață, o nouă lume cu spații de agrement, locuri de joacă și de distracție capătă contur la înălțime.

În imaginile surprinse de fotograful și pilotul Alex MacLean se poate vedea cum sunt valorificate acoperișurile clădirilor. Acesta a învățat să piloteze un avion de mici dimensiuni pe vremea când studia arhitectura la Harvard, iar cu timpul s-a folosit de această abilitate pentru a face fotografii de la înălțime cu arhitectura urbană.

De-a lungul celor 6.000 de ore de zbor MacLean a făcut atât de multe fotografii, încât a publicat deja zece albume cu imagini de la înălțime.

O fermă urbană cu 4.000 de metri pătrați de cultură, situată deasupra cartierului Long Island City

Oaspeții hotelului Standard se bucură de viața pe acoperiș

Junglă urbană: o grădină supraetajată de acoperiș din Central Park, Manhattan

Acoperișul muzeului de artă modernă, îmbrăcat în camuflaj

The Hight Line, un parc înălțat deasupra liniilor feroviare dezafectate, își strecoară aleile printre clădiri.

Grădini decorate în stil Tudor, situate pe clădirile din Manhattan

Un avion „aterizat” pe acorperișul unei clădiri de Water Street 77

O pictură murală realizată pe un acoperiș din Chelsea, Manhattan

Grădină de verdeață de de acoperișul unui zgârie-nori

Clădirea „Școala viitorului”

Manhattan: terase aflate în construcție

Aerosol Art Center: Mecca pasionaților de graffti, locul unde artiștii urbani dau frâu liber imaginației

Terasele clădirilor de pe acoperiș, compartimentate

Clădirea Morgan Mail

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Vedeta din România care a șocat pe toată lumea când a postat asta! E de nerecunoscut!
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Un studiu a dovedit că particulele pot fi în două locuri simultan