Prima pagină » Magazin » Prima țară care INTERZICE una dintre cele mai VIOLENTE producții făcute vreodată

Prima țară care INTERZICE una dintre cele mai VIOLENTE producții făcute vreodată

Prima țară care INTERZICE una dintre cele mai VIOLENTE producții făcute vreodată
Autoritățile din Noua Zeelandă au decis interzicerea difuzării filmului „Maniac" pe micile ecrane, precum și imprimarea acestuia pe DVD-uri, după ce producția a fost catalogată ca fiind extrem de violentă.

Autoritățile din Noua Zeelandă au decis interzicerea difuzării filmului „Maniac” pe micile ecrane, precum și imprimarea acestuia pe DVD-uri, după ce producția a fost catalogată ca fiind extrem de violentă.

Astfel, horror-ul ce-l are în rolul principal pe Elijah Wood, va putea fi proiectat doar în cadrul unui studiu cinematografic, în timpul festivalelor de film sau pe o terță platformă media. Chiar și în aceste situații însă, vizionarea sa va fi interzisă persoanelor sub 18 ani, precizează NY Daily News.

Regizat de Franck Khalfoun, filmul este un remake al clasicei producții a lui William Lustig, lansat în 1980,  ce redă crimele comise de un psihopat care scalpează victimele.

Întrucât totul este filmat în totalitate din punctul de vedere al criminalului, o comisie de specialitate din Noua Zeelandă a fost de părere că horror-ul incită la violență și cruzime și prezintă imagini care pot afecta spectatorii.

Decizia a fost criticată însă de distribuitorul local al filmului, dar și de organizatorii Festivalului Internațional de Film din Noua Zeelandă, catalogând gestul drept „o insultă la adresa inteligenței spectatorilor”.

„Să fiu sincer, este o reacție de prost gust și exagerată”, a comentat Neil Foley, managerul Monster Pictures.

Nu este însă prima dată când autoritățile din această țară iau o astfel de măsură. În anul 2006, lansarea documentarului „The Bridge”, care prezenta o perspectivă asupra sinuciderilor, a fost interzisă de autoritățile din Noua Zeelandă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră