Prima pagină » Magazin » Țara care vrea să-și trimită șoferii băuți la morgă drept pedeapsă pentru accidentele provocate

Țara care vrea să-și trimită șoferii băuți la morgă drept pedeapsă pentru accidentele provocate

Țara care vrea să-și trimită șoferii băuți la morgă drept pedeapsă pentru accidentele provocate
Într-un efort de a descuraja condusul iresponsabil și a diminua numărul accidentelor, autoritățile din Thailanda vor să impună măsuri drastice pentru șoferii prinși băuți la volan. Potrivit The Guardian, guvernul thailandez vrea să-i trimită pe aceștia la morgile spitalelor, pentru a vedea "care sunt urmările inconștienței lor".

Șoferii prinși băuți la volan și cei care încalcă frecvent regulile de circulație vor putea fi trimiși la morgile spitalelor, se arată într-un nou plan al autorităților thailandeze de a pune capăt numeroaselor accidente din țară.

Thailanda este pe locul doi în lume la numărul de accidente soldate cu morți, scrie The Guardian. Majoritatea se petrec în perioada sărbătorilor, denumită „Șapte zile de pericol”, perioadă în care, în medie, 2 persoane mor și alte 160 sunt rănite pe oră, alcoolul jucând și el un rol important în producerea acestora.

„Șoferii găsiți vinovați de producerea accidentelor vor fi trimiși să muncească în folosul comunității la morgile spitalelor”, a declarat Kriangdej Jantarawong, șeful poliției.

„Prin această strategie vrem să-i facem pe conducătorii auto să le fie frică să mai conducă imprudent sau sub influența băuturilor alcoolice, deoarece chiar ei ar putea sfârși în această situație. Este un mod de descurajare a acestor pesoane”, a adăugat el.

„La morgă, se vor ocupa de curățarea și transportarea cadavrelor, și sperăm noi, vor realiza durerea pe care o resimt familiile celor dispăruți, dându-și seama de gravitatea faptelor lor și conducând mai responsabil”, a declarat Anurak Amornpetchsathaporn, șeful departamentului de urgență al Biroului de Sănătate Publică.
 

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe