Prima pagină » Magazin » Un canadian a fost linșat de un trib amazonian, după o acuzație privind uciderea unei tămăduitoare locale. Turistul se afla acolo pentru a deveni expert în „știința plantelor halucinogene”

Un canadian a fost linșat de un trib amazonian, după o acuzație privind uciderea unei tămăduitoare locale. Turistul se afla acolo pentru a deveni expert în „știința plantelor halucinogene”

Un canadian a fost linșat de un trib amazonian, după o acuzație privind uciderea unei tămăduitoare locale. Turistul se afla acolo pentru a deveni expert în „știința plantelor halucinogene
Detalii pe gândul

Arevalo (FOTO) a fost împușcată joi, lângă casa ei din regiunea Ucayali, scrie yahoo.com. Woodroffe, care a călătorit în Peru pentru a studia medicamentele halucinogene, se număra printre clienții ei. Sătenii l-au considerat responsabil pentru moartea tămăduitoarei, dar, ulterior, autoritățile s-au răzgândit și bărbatul nu a mai fost considerat principalul suspect, scrie .

Poliția a investigat crima după ce a descoperit un clip video pe un telefon mobil, în care Woodroffe implora pentru viața sa, în timp ce era bruscat de mulțimea furioasă. În ultimele cadre, acesta apare nemișcat, pe un teren noroios. Sâmbătă, oficialii au exhumat cadavrul dintr-un loc de veci nemarcat. Cotidianul El Comercio a relatat că trupul neînsuflețit al bărbatului a fost găsit în San Pablo de Tushmo, cartierul Yarinacocha.

Până acum, autoritățile nu au arestat nicio persoană, în cazul linșării canadianului. Potrivit autopsiei, bărbatul a murit în urma strangulării și avea corpul plin de lovituri. El Comercio a scris că există două ipoteze în cazul uciderii lui Arevalo, care avea în jur de 80 de ani. Prima ar fi că turistul canadian a ucis-o după ce a refuzat să participe la o „ședință ayahuasca”. Conform celei de-a doua teorii, vindecătoarea octagenară ar fi fost ucisă de un străin, pe fondul unei datorii mai vechi.

În fiecare an, mii de turiști vin în Amazon pentru a experimenta ayahuasca, o băutură închisă la culoare, făcută din plante regionale. Cocktailul halucinogen, cunoscut drept yage, a fost venerat timp de secole de triburile indigene din Brazilia, Peru, Ecuador și Columbia, datorită proprietății sale vindecătoare. Pe de altă parte, turiștii occidentali consumă leacul pentru a intra într-o stare de halucinație, deși uneori băutura are consecințe mortale.

În 2015, un canadian a înjunghiat mortal un alt turist din Anglia, după ce au consumat împreună ayahuasca, într-un ritual de ceremonie. Incidentul s-a petrecut la mică distanță de locul în care a fost linșat Woodroffe.

Woodroffe, originar din orașul Courtenay, de pe insula Victoria, sitată în Columbia Britanică, a declarat că dorește să meargă în Peru pentru a se pregăti alături de vindecătoarea din tribul Shipibo. El spera să-l ajute într-o viitoare carieră de consilier în probleme de dependență, remediate cu ajutorul plantelor halucinogene.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?