Prima pagină » Magazin » Un celebru brand de fashion ar putea produce haine în România

Un celebru brand de fashion ar putea produce haine în România

Un celebru brand de fashion ar putea produce haine în România
Stefanel, un brand care a intrat pe piață la începutul anilor ''90, ajunge pe mâinile a două fonduri de investiții - Oxy Capital și Attestor Capital - din cauza problemelor financiare. Noii acționari majoritari se gândesc să schimbe modelul de business al retailerului italian care momentan pierde bani, astfel că o propunere este relocarea producției din China în Europa, respectiv în țări precum România, Italia și Turcia, scrie Reuters, care citează surse din piață.

Pe lista de planuri a Oxy și Attestor se numără și reducerea numărului de magazine Stefanel și vânzarea produselor prin intermediul unor magazine de tip multibrand.
Local, Stefanel deținea la finalul anului trecut 12 magazine monobrand și un outlet, cu o cifră de afaceri de circa 6 milioane de euro, potrivit reprezentanților brandului italian.

Cele două fonduri de investiții care au preluat 75% din Stefanel, Oxy Capital și Attestor Capital, vor să relanseze brandul pentru ca apoi să îl vândă în circa cinci ani, scrie Reuters care citează o sursă din interiorul unuia dintre fonduri.

La finalul lunii martie Stefanel a decis să vândă 75% acțiuni către cei doi investitori financiari pentru a primi rapid 10 mil. euro astfel încât să evite falimentul.

Citește în continuare pe Business Magazin.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni