Prima pagină » Magazin » Unul din 10 oameni suferă de această afecțiune. Medicii nu au reușit să identifice cauza exactă

Unul din 10 oameni suferă de această afecțiune. Medicii nu au reușit să identifice cauza exactă

Unul din 10 oameni suferă de această afecțiune. Medicii nu au reușit să identifice cauza exactă
Claustrofobia este o tulburare de ordin psihic, care se manifestă prin stări de teamă, iraționale, atunci când persoana afectată se află captivă într-un spațiu mic. Cele mai recente studii arată că peste 10% din populația lumii suferă de această afecțiune.

Simptomele claustrofobiei sunt:

– panica atunci când persoana claustrofobă se află în spații mici, închise, spre exemplu în lifturi

– transpirație abundentă, accelerarea pulsului și tremurat

– strări de greață 

– atacuri de panică, afecțiune care apare în momentul în care caustrofobul nu mai poate rezista în respectivul spațiu.

În ciuda răspândirii pe scară largă a claustrofobiei, medicii nu au reușit să identifice cauzele concrete ale acestei afecțiuni. Ceea ce au remarcat specialiștii este că persoanele care suferă atacuri de panică sunt predispuse să dezvolte și claustrofobie.

În ceea ce privește tratamentul, nu există tratament medicamentos pentru claustrofobie. Recomandările medicilor se reduc la anumite proceduri legate de psihoterapie și consiliere, care ajută pacientul să amelioreze boala. Caustrofobilor li se recomandă vizita la un specialist psiholog sau psihoterapeut. 

Recomandarea video

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
Rinat Ahmetov a venit în România și a rămas uimit de ce a găsit la București: „E atât de fermecătoare, ca spirit”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O enigma neelucidată: Cum a ajuns Iancu Kalinderu confidentul regelui Carol I și omul cel mai influent din România?