Prima pagină » Magazin » VIDEO. Beția lui Johnny Răducanu cu Maria Tănase: „Aveam vreo 22 de ani, eram student și mă făcusem de rușine față de Coana Maria”

VIDEO. Beția lui Johnny Răducanu cu Maria Tănase: „Aveam vreo 22 de ani, eram student și mă făcusem de rușine față de Coana Maria”

Acum doi ani, regretatul Johnny Răducanu a răspuns provocării pe care i-a adresat-o un grup de editori români. Atunci, Editura Art întregea seria de cărți "Prima dată" cu antologia "Prima beție".

MARIA TĂNASE Google Doodle. Acum patru ani, regretatul Johnny Răducanu a răspuns provocării pe care i-a adresat-o un grup de editori români. Atunci, Editura Art întregea seria de cărți „Prima dată” cu antologia „Prima beție”.

Johnny Răducanu a povestit că prima dată în viață s-a îmbătat într-o gară, cu Maria Tănase.

„Prima mea mare beție a fost cu Coana Maria Tănase. Coana Maria era ca o regină. Avea o broșă mare în frunte, atât de mare, că putea să cumpere cu ea tot bulevardul Brătianu. Se îmbrăca de la Paris. Lucrase cu tata, pe care-l luase în formația ei, alături de Grigoraș Dinicu și Fănică Luca. După război, Coana Maria Tănase avea trupa ei în care mă adoptase și pe mine. Făceam turnee prin toată țara, dar printre primele spectacole împreună am avut unul într-un orășel de pe lângă București, Leordeni. Singurul birt din tot orașul era în gară. Acolo m-am îmbătat prima dată. Formidabilă chestie!”, a scris artistul.

„Adio mamă!” și „Jamaica”, băuturile care i-au pus capac lui Johnny Răducanu

Potrivit mărturisirilor sale, muzicianul s-a îmbătat prima dată la 22 de ani. „Băusem un soi de lichior de anason care se numea Adio mamă! sau Te-am văzut printre morminte – prima băutură consacrată de comuniști. Era un lichior verde-verde, un dezastru. Era cald, și pe-atunci nu aveai bere la îndemână ca să-ți stingi setea. Așa că am completat… cu rom Jamaica. Le-am combinat până când mi-am ieșit din minți. Eram în gară și trebuia să plecăm, dar nu m-am putut urni din loc. Am intrat într-un fel de comă relativ suportabilă”.

Maria Tănase l-a întins pe o bancă și l-a lăsat în grija șefului de gară.

„Coana Maria mă legase la cap cu o eșarfă albă de mătase, pe care o udase într-o fântână, și m-a întins pe o bancă. L-a chemat pe șeful gării și i-a spus: „Bă, ai grijă de ăla, că țin tare mult la el. Mâine mi-l trimiți pachet!” Apoi m-au lăsat dormind pe bancă. A doua zi, am fost expediat cu trenul la București. Nu pot să spun că mă resimțeam foarte tare, doar că plângeam întruna. Aveam vreo 22 de ani, eram student și mă făcusem de rușine față de Coana Maria”, a adăugat acesta.

Întâmplarea de atunci l-a marcat mai târziu pe artist. „Atunci a fost prima mea beție sinistră. După aceea, am mai băut, desigur, dar nu m-am dat niciodată în spectacol, fiindcă e o mare mitocănie să te îmbeți în societate”, a încheiat Johnny Răducanu.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică