Prima pagină » Magazin » Zece miliardari s-au alăturat inițiativei Giving Pledge și vor dona bani pentru săraci. Cine sunt aceștia

Zece miliardari s-au alăturat inițiativei Giving Pledge și vor dona bani pentru săraci. Cine sunt aceștia

Zece miliardari s-au alăturat inițiativei Giving Pledge și vor dona bani pentru săraci. Cine sunt aceștia
Cei trei îi încurajează pe miliardari să doneze, pentru ajutorarea săracilor, cel puțin jumătate din bani fie în timpul vieții, fie prin testament.

Cei trei îi încurajează pe miliardari să doneze, pentru ajutorarea săracilor, cel puțin jumătate din bani fie în timpul vieții, fie prin testament.

Grupul numără în prezent 137 de miliardari care provin din 14 țări.

„Când am lansat Giving Pledge, acum câțiva ani, nu ne gândeam că vom reuși să reunim atât de mulți oameni”, declara marți Bill Gates, citat într-un comunicat.

Printre cei zece miliardari care au semnat acest angajament se află Judy Faulkner, fondatoarea și CEO Epic, o companie care vinde fișe medicale electronice, a cărei avere este estimată la 2,6 miliarde de dolari de către Forbes și care s-a angajat să doneze 99% din bani; Brad Keywell, un investitor de capitaluri de risc, și soția sa Kim; Chobani, care deține o afacere cu iaurt și care are o avere estimată la 1,4 miliarde de dolari; Sir Ian Wood, un scoțian care a făcut o avere estimată la 1,7 miliarde de dolari, în industria petrolieră, în Marea Nordului și Gordon Gund, un nevăzător care conduce o firmă de investiții în New Jersey, împreună cu soția sa Llura.

Numele a șase dintre noii semnatari – Keywell, Faulkner, Harold Grinspoon și Diane Troderman, Ruth și Bill Scott și Sherly Varkey – nu apăreau anterior pe site-ul Giving Pledge.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce ascund persoanele care doar citesc mesajele din grupurile de WhatsApp, dar nu răspund niciodată
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Premierul tehnocrat, soluția de avarie pentru criza politică?
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Cum arată noul living al Andreei Marin. Vedeta și-a redecorat casa și le-a arătat fanilor colțul ei de relaxare: „Am scăpat de un stres”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Formula 4: Românul David Cristofor a câștigat locul 2 pe traseu, dar arbitrii l-au penalizat. Ce s-a întâmplat
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Singurătatea urbană: de ce ne simțim izolați în orașe pline de oameni