Prima pagină » Știri politice » Activitatea ministrului Fenechiu, analizată diferit de Ponta și Antonescu. Ce obiective are ministrul până la 1 iunie pentru a rămâne în Guvern

Activitatea ministrului Fenechiu, analizată diferit de Ponta și Antonescu. Ce obiective are ministrul până la 1 iunie pentru a rămâne în Guvern

Activitatea ministrului Fenechiu, analizată diferit de Ponta și Antonescu. Ce obiective are ministrul până la 1 iunie pentru a rămâne în Guvern

Premierul Victor Ponta a declarat că obiectivele pe care ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, trebuie să le îndeplinească până la 1 iunie sunt privatizarea CFR Marfă și deblocarea fondurilor europene pe transporturi. După ședința USL, Crin Antonescu l-a lăudat pe Fenechiu, spunând că este „foarte mulțumit” de activitatea acestuia.

Primul-ministru a subliniat că eșecul privatizării CFR Marfă nu poate fi imputat în acest moment ministrului Relu Fenechiu. Ponta a declarat în mai multe rânduri că prezența lui Fenechiu în Guvern după 1 iunie depinde de deblocarea fondurilor europene pe transport și succesul privatizării CFR Marfă.

Victor Ponta a avertizat că fără finalizarea procedurilor pentru privatizarea CFR Marfă, țara noastră nu va intra în boardul FMI.

„Nu vreau să vă spun că este un lucru bun, este un lucru foarte îngrijorător, dar sper că am pierdut doar o săptămână, o să vedem săptămâna viitoare. Nu cred că intrăm în boardul FMI dacă această prior actions nu este dusă într-un fel sau altul până la capăt. Putem spune că este dusă până la capăt în sensul că a eșuat, dar nu îmi doresc să fie dusă la capăt eșuată”, a declarat Ponta.

El a adăugat că în acest moment vina nu aparține ministerului Transporturilor, ci companiilor care au participat la licitație, deoarece nu au avut toată documentația completă.

„Astă seară sau mâine dimineață trebuie publicat noul anunț astfel încât săptămâna viitoare să ne întoarcem la punctul la care suntem. Cei trei participanți aveau o problemă în dosar și nu se putea merge mai departe fără riscul de a fi contestată licitația. Am decis, am o discuție lungă în ședința de guvern, domnul Fenechiu ne-a propus și am fost de acord să declare companiile necalificate și să se reia procedura pentru ca săptămâna viitoare să se poată califica toți trei sau mai mulți”, a menționat Ponta.

Președintele PNL, Crin Antonescu, și-a apărat colegul de partid, susținând că nu are ce să-i impute acestuia.

„Eu în acest moment pe baza datelor pe care le am sunt foarte mulțumit de prestația, activitatea, eforturile lui Relu Fenechiu. Nu se pune problema nu avem de-a face în cazul privatizării CFR Marfă cu ceva ce putem să imputăm ministrul”, a declarat Antonescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Ei sunt cei 10 finaliști Eurovision România 2026. TVR a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
„Pierderile sunt teribile”: Câți soldați ruși au murit pe frontul din Ucraina?