Prima pagină » Știri politice » Antonescu: Șefii Serviciilor vor fi votați de Senat, Comisia: Sunt validați de plenul Parlamentului

Antonescu: Șefii Serviciilor vor fi votați de Senat, Comisia: Sunt validați de plenul Parlamentului

Antonescu: Șefii Serviciilor vor fi votați de Senat, Comisia: Sunt validați de plenul Parlamentului
Președintele Comisiei de revizuire a Constituției, Crin Antonescu, a susținut, marți seară, că șefii Serviciilor de informații vor fi votați de Senat, după ce Comisia a stabilit, în cursul zilei, faptul că aceste funcții vor fi validate pe actuala procedură, respectiv de plenul Parlamentului.

Președintele Comisiei de revizuire a Constituției, Crin Antonescu, a susținut, marți seară, că șefii Serviciilor de informații vor fi votați de Senat, după ce Comisia a stabilit, în cursul zilei, faptul că aceste funcții vor fi validate pe actuala procedură, respectiv de plenul Parlamentului.

Antonescu a susținut, într-o emisiune Antena 3, la afirmația moderatorului, că Senatul va numi șefii Serviciilor secrete.î

„Atenție, există riscul să se dea o interpretare greșită. Regimul numirii șefilor serviciilor speciale nu se schimbă de fapt. Ei sunt propuși de către președintele României, ca și până acum, și votați – până acum erau votați de Parlament în plenul său – acum, într-o redistribuire a atribuțiilor între cele două Camere, vor fi votați numai de Senat, dar ei sunt propuși tot de președinte. Deci în sensul acesta nu avem o noutate, avem o noutate că doar o Cameră a Parlamentului, și nu amândouă, îl votează”, a susținut președintele Comisiei de revizuire a Constituției.

Ulterior, liderul PNL a reconfirmat cele susținute în privința numirii șefilor Serviciilor secrete.

„Nu mă interesează ce sau cum poate fi un președinte sau domnul Băsescu, nu facem această Constituție pentru bucuria sau tristețea unei persoane, cu atât mai puțin a domnului Băsescu. Ce-i mai important este altceva, iată articole care o dată, ca să nu existe dubii și ca să fie o înțelegere corectă. Senatul numește directorii SRI, votează de fapt propunerile președintelui. Pentru că se poate înțelege altceva, că președintele nu mai are prerogative, ceea ce nu e adevărat”, a precizat Antonescu.

În cadrul lucrărilor Comisiei de revizuire de marți a fost luat în discuție un amendament al PSD care propunea numirea șefilor anumitor instituții de către Senat.

În primă instanță, forma amendamentului susținut de PSD prevedea numirea șefilor serviciilor de informații de către plenul Senatului, însă în cele din urmă senatorul PSD, Ioan Chelaru, a precizat că se renunță la această prevedere.

Antonescu a condus lucrările Comisiei la acel moment și l-a întrebat pe Chelaru: „De la PSD, ce păstrați ce nu păstrați?”.

„Eu cred că aici putem pune în discuție și amendamentul pe care grupurile îl propun, dar și amendamentul pe care noi îl propunem (…) aici mă refer la competența Senatului, în numiri sau alege, după caz, în condițiile stabilite prin lege sau prin regulamentul propriu de organizare și funcționare. Avocatul Poporului l-am trecut la Camere comune, din ce-mi aduc aminte, deci…”, a spus Chelaru.

El a fost completat de Antonescu: „Serviciile la fel”.

„Serviciile la fel”, a confirmat Chelaru.

„Rămânem la părerea ca 3 dintre judecătorii Curții să fie numiți de Cameră și 3 de Senat. Președintele și vicepreședinții Consiliului Legislativ să treacă la Senat, consilierii Curții de Conturi la fel, președintele Consiliului Economic și Social și președintele Autorității Electorale Permanente”, a susținut senatorul PSD.

Acest amendament a fost adoptat în comisie cu 17 voturi „pentru”, 2 voturi „împotrivă” și 3 abțineri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Manuscrisele vechi ascund un secret care nu este scris în cerneală, relevă noi cercetări