Prima pagină » Știri politice » Băsescu despre ambasadorii în Rusia și SUA: I-am convenit cu MAE

Băsescu despre ambasadorii în Rusia și SUA: I-am convenit cu MAE

Președintele Traian Băsescu a declarat, despre ambasadorii propuși de MAE pentru Washington și Moscova, Iulian Buga și, respectiv, Vasile Soare, că Președinția a discutat și convenit cu ministerul asumarea și trimiterea acestora la posturi înainte de declanșarea procedurii.

Președintele Traian Băsescu a declarat, despre ambasadorii propuși de MAE pentru Washington și Moscova, Iulian Buga și, respectiv, Vasile Soare, că Președinția a discutat și convenit cu ministerul asumarea și trimiterea acestora la posturi înainte de declanșarea procedurii.

„Ca să ne înțelegem foarte bine. Să nu credeți că aceste nominalizări se trimit înainte de a fi discutate. Deci le-am discutat înainte și am stabilit că declanșăm procedura. Deci Ministerul de Externe a transmis nominalizările pe care le-am convenit și au plecat pe circuit. Ca să nu ne mai imaginăm așa, ia uite, cum trimite o instituție, să vezi cum cealaltă îi întoarce și… Nu. Sunt convenite, ni-i asumăm și cel care l-a propus, și cel care îl va semna”, a afirmat Băsescu, în conferință de presă.

El a mai spus că MAE a trimis Președinției recent nominalizări nu numai pentru cele două capitale importante, fiind vorba de circa 16 propuneri pentru posturi vacante de ambasadori.

Comisiile de politică externă ale Parlamentului se vor reuni, marți dimineață, pentru a analiza propunerile Ministerului de Externe privind acreditarea de ambasadori în Federația Rusă, Israel, Muntenegru, Liban și Uruguay.

Potrivit Camerei Deputaților, pentru a fi ambasador în Rusia este propus Vasile Soare, nominalizarea pentru Israel fiind Andreea Păstârnac.

Diplomatul de carieră Iulian Buga, fost ambasador al României în Irlanda, este propunerea înaintată de Ministerul Afacerilor Externe președintelui Traian Băsescu pentru funcția de ambasador al României în SUA, au declarat duminică pentru MEDIAFAX surse oficiale.

Diplomatul de carieră Vasile Soare, fost ambasador al României în Kazahstan, este propunerea înaintată de Ministerul Afacerilor Externe președintelui Traian Băsescu pentru funcția de ambasador al României în Rusia, iar Andreea Păstârnac pentru Israel, au declarat anterior pentru MEDIAFAX surse oficiale.

Președintele Traian Băsescu a semnat pe 21 mai decretele de rechemare de la post pentru ambasadorii României în SUA, Adrian-Cosmin Vierița, în Federația Rusă, Constantin-Mihail Grigorie, și în Israel, Edward Iosiper, aceștia aflându-se la final de mandat.

Potrivit procedurii de nominalizare a ambasadorilor României, MAE înaintează Președinției propunerile. Șeful statului decide asupra trimiterii la post după ce ambasadorii propuși sunt audiați de comisiile reunite de politică externă ale Parlamentului, avizul acestora fiind însă consultativ.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană