Prima pagină » Știri politice » Băsescu: România riscă să importe asiatici și musulmani, dacă nu crește natalitatea

Băsescu: România riscă să importe asiatici și musulmani, dacă nu crește natalitatea

Băsescu: România riscă să importe asiatici și musulmani, dacă nu crește natalitatea
Președintele PMP, Traian Băsescu, a declarat, sâmbătă, la Suceava, că sporul negativ al populației țării este o „mare îngrijorare" și că dacă nu se inversează curba natalității, România riscă plafonarea economică sau va fi nevoită să importe asiatici sau musulmani, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Băsescu a spus la lansarea candidaților PMP Suceava pentru alegerile parlamentare, că cea mai mare îngrijorare a oamenilor politici trebuie să fie problema natalității.

„Suntem o țară care nu are potențial de creștere pentru că nu are cu cine și va fi în fața a două alternative: să rămânem plafonați din punct de vedere al creșterii economice sau să importăm asiatici, musulmani de prin Orientul Mijlocul sau de pe unde vom apuca. Numai că noi am văzut experiența statelor care au făcut acest lucru. Franța, Germania, Italia, Olanda, Belgia sunt țări în care este afectată însăși fibra creștină a popoarelor. Ori pentru noi devine extrem de important să găsim soluții ca familiile să aibă copii”, a spus Traian Băsescu.

El a menționat că este suficient sprijinul financiar actual acordat mamelor și că este nevoie de un program național de construcție de creșe și grădinițe pentru că mamele nu-și pot lăsa copiii în nesiguranță și să meargă la serviciu.

„Un program național de construcție de creșe și grădinițe este un program care poate da încredere mamelor că au unde-și lăsa copiii în siguranță”, a spus fostul președinte, care a menționat că astfel se poate ca România să-și inverseze curba natalității și să treacă pe un spor pozitiv de natalitate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Carburanții se scumpesc din nou. Cât vom plăti la pompă pentru benzină și motorină începând cu 1 ianuarie
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Nicoleta Luciu a dezvăluit abia acum motivul retragerii din televiziune: „Am stopat totul ca să…”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei. Josephine Cochrane și prima mașină de spălat vase