Prima pagină » Știri politice » Blaga: Primarii cărora li se cer înapoi banii alocați să dea în judecată Guvernul Ponta

Blaga: Primarii cărora li se cer înapoi banii alocați să dea în judecată Guvernul Ponta

Blaga: Primarii cărora li se cer înapoi banii alocați să dea în judecată Guvernul Ponta
Șeful de campanie al PDL pentru alegerile locale din 10 iunie, Vasile Blaga, i-a îndemnat, joi, pe primarii care trebuie să restituie banii alocați de fostul Guvern și încă necheltuiți să dea în judecată Guvernul Ponta, deoarece vor câștiga "proces după proces".

Șeful de campanie al PDL pentru alegerile locale din 10 iunie, Vasile Blaga, i-a îndemnat, joi, pe primarii care trebuie să restituie banii alocați de fostul Guvern și încă necheltuiți să dea în judecată Guvernul Ponta, deoarece vor câștiga „proces după proces”.

Vasile Blaga, care a participat la Oradea la lansarea candidaților PDL Bihor pentru principalele funcții din administrația publică locală, i-a îndemnat pe primarii PDL din Bihor să acționeze în judecată Guvernul Ponta pentru că acesta îi obligă să returneze sumele alocate de Guvernul Ungureanu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Vă spun, domnilor primari, atacați în justiție decizia Guvernului Ponta, iar noi vă vom da formularele de luni, că n-au ce să vă facă, deocamdată vă blochează conturile în Trezorerie, dar voi veți câștiga proces după proces”, a spus Vasile Blaga, adresându-se primarilor PDL.

Blaga a spus că decizia Guvernului Ponta nu este o dovadă de democrație, ci un mod „de a băga frica” în primari.

„Asta înseamnă democrație? Nu. Ăsta-i modul în care știu ei (Guvernul Ponta – n.r.) să guverneze. Să bage frica, să amenințe oamenii, cei slabi de îngeri să treacă la ei”, a afirmat Blaga.

Totodată, acesta le-a spus participanților că acei membri ai partidului care vor încerca să treacă la una din formațiunile din USL nu vor fi bine primiți, ci doar vor fi folosiți.

„Nu prea văd șefi de deconcentrate pe aici”, a spus Blaga, adresându-se celor din sală.

„Dar să nu creadă că îi lasă ăia (noua putere – n.r.) să treacă la ei. (…) Îi mai țin o săptămână, așa, și își vor bate joc de ei ca de hoții de cai, de ăia care încearcă acuma să le lingă scările. Că și eu aș face la fel. Și eu aș face la fel!”, a afirmat Blaga, care a adăugat că va fi „garantul” fiecărui membru PDL care va rămâne în partid și se va lupta pentru democrat-liberali în alegerile locale și în cele parlamentare.

Primarii vor fi obligați să returneze Guvernului fondurile necheltuite din alocațiile primite de la fostul Cabinet Ungureanu în termen de trei zile de la publicarea în Monitorul Oficial a hotărârii prin care actualul Executiv a decis, marți, recuperarea acestor sume, a declarat ministrul Finanțelor.

„Banii trebuie restituți în trei zile de la apariția în Monitorul Oficial a hotărârii de guvern”, a spus ministrul Finanțelor, Florin Georgescu.

Guvernul a decis, în ședința de marți, prin hotărâre, să recupereze din conturile autorităților locale banii alocați de fostul Guvern, din Fondul de rezervă bugetară, și încă necheltuiți, a anunțat premierul Victor Ponta.

Premierul anunțase, luni, în plenul Parlamentului, că a cerut specialiștilor din Ministerul Finanțelor să propună în ședința de marți a Guvernului o soluție prin care banii acordați de fostul Guvern către primăriile PDL să fie recuperați și folosiți la salarii și pensii.

El a amintit că a criticat în numeroase rânduri modul în care Guvernul Ungureanu a cheltuit „ilegal și ilegitim” 170 milioane euro din Fondul de rezervă, pentru a finanța campania electorală a unor aleși locali PDL.

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, la Târgu Jiu, că restituirea banilor care au fost deja cheltuiți de către primării nu mai este posibilă, dar modul în care au fost folosiți va fi verificat de către instituțiile abilitate ale statului.

Mulți dintre primarii care au primit bani de la Cabinetul Ungureanu spun acum că nu mai pot returna sumele întrucât le-au cheltuit, în special pentru plata unor datorii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Toți partenerii urmăresc atent ce se întâmplă în România”. Nazare lansează un avertisment privind stabilitatea politică
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
O nouă zi liberă pentru români! Odată adoptată, va deveni a 18-a zi nelucrătoare
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
Andreea Popescu îi dă FATALA lui Dan Alexa! După escapada din Timișoara, bruneta schimbă strategia!
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum a reușit o chelnăriță din SUA să cumpere în 8 zile 7 mașini de lux și 3 motociclete cu o simplă declarație
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
De ce avem tot mai multe opțiuni, dar luăm decizii mai proaste