Prima pagină » Știri politice » Ce va face premierul dacă noii miniștri nu primesc votul Parlamentului? Răspunsul lui Florin Cîțu

Ce va face premierul dacă noii miniștri nu primesc votul Parlamentului? Răspunsul lui Florin Cîțu

Madalina Prundea
Ce va face premierul dacă noii miniștri nu primesc votul Parlamentului? Răspunsul lui Florin Cîțu
Sursă FOTO: Alexandru Dobre - Mediafax Foto

Premierul Florin Cîțu a declarat, sâmbătă, că, în cazul în care noii miniștri propuși nu vor primi votul favorabil în Parlament, va trimite noi nume pentru portofoliile deținute interimar în prezent membrii Executivului. Potrivit lui Florin Cîțu, procedura actuală, bazată pe prevederile constituționale, este de remaniere și nu are legătură cu încrederea în Guvern.

Florin Cîțu a declarat că va merge în Parlament cu propunerile de miniștri titulari, iar dacă Legislativul nu îi va aproba, va propune alte nume, conform procedurii constituționale.

„Eu voi respecta Constituția. Și suntem în procedură de remaniere, Constituția spune foarte clar că mergi pentru votul miniștrilor, nu prentru întregul Cabinet. Este foarte simplu”, a spus premierul

Întrebat dacă, în cazul în care nu vor fi votați acești miniștri în Parlament, va veni cu noi propuneri, șeful Executivului a confirmat. „Bineînțeles, voi veni cu noi propuneri, asta spune Constituția. Este foarte simplu de citit Constituția în România astăzi, nu știu de ce avem astfel de dezbateri: premierul pleacă prin demisie sau Guvernul pleacă prin demisia premierului sau moțiunea de cenzură”, a declarat Florin Cîțu.

„Eu nu îmi permit să interpretez Constituția, noi aplicăm Constituția”

Rugat să comenteze opiniile conform cărora un vot împotriva noilor miniștri ar echivala cu un vot de blam la adresa Guvernului, premierul a declarat: „Nu știu cine face această interpretare, este un vot pentru miniștrii, nu are nicio legătură cu încrederea. E o propunere de ministru care merge în Parlament și se dă un vot pentru portofoliul respectiv, nu pentru întreg Guvernul”.

Întrebat cun interpretează schimbarea structurii guvernamentale, premierul a subliniat că suntem în procedură de remaniere. „Eu nu îmi permit să interpretez Constituția, noi aplicăm Constituția și vă spun că vom merge în Parlamentul României aplicând, nu interpretând Constituția”, a declarat Florin Cîțu, înainte de ședința Biroului Politic Național al PNL.

Președintele Senatului, Anca Dragu, a solicitat CCR să-l oblige pe premierul Florin Cîțu să nominalizeze noii miniștri  – după ce Stelian Ion a fost remaniat și apoi miniștrii USR PLUS și-au depus demisiile și premierul a propus, iar președintele a numit miniștri interimari – și să se prezinte în Parlament cu noua listă pentru a fi validată.

„Solicit instanței să constate existența unui conflict juridic de natură constituțională între guvern și prim ministru pe de o parte și Parlamentul României pe de altă parte născut din încălcarea dispozițiilor constituționale referitoare la obligativitatea obținerii acordului Parlamentului în cazul remanierii guvernamentale efectuate după schimbarea compoziției politice a guvernului. Cer obligarea primul-ministrului la a formula propuneri de miniștri și a le înainta Parlamentului în vederea pronunțării asupra noii compoziții politice a guvernului”, a transmis Anca Dragu.

Judecătorii CCR au stabilit ca părțile vizate de sesizarea Ancăi Dragu, înregistrată miercuri, să își exprime punctul de vedere referitor la cererea de soluționare a conflictului juridic de natură constituțională dintre Parlament și Guvern până pe 29 septembrie, urmînd ca termenul pentru ședința de judecată se stabileste ulterior.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
Alertă pe o plajă populară din Spania. O creatură de aproape 300 de kilograme a speriat turiștii
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni