Prima pagină » Știri politice » CNSAS a verificat mai mulți candidaţi la alegerile europarlamentare, la cererea Biroului Electoral Central

CNSAS a verificat mai mulți candidaţi la alegerile europarlamentare, la cererea Biroului Electoral Central

CNSAS a verificat mai mulți candidaţi la alegerile europarlamentare, la cererea Biroului Electoral Central

Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS) a verificat până situația a 214 candidaţi la alegerile europarlamentare. În cazul lor au fost emise adeverinţe că nu au colaborat cu Securitatea comunistă, se arată într-un comunicat.

CNSAS precizează că verificările sunt în curs și sunt făcute la solicitarea Biroului Electoral Central, care a transmis pentru verificare datele/informaţiile deţinute pentru 541 de candidaţi.

Pentru 214 persoane Colegiul CNSAS a hotărât emiterea adeverinţelor care să ateste că persoanele verificate nu au avut calitatea de lucrător al Securităţii sau de colaborator al acesteia, precum şi menţinerea deciziilor/adeverinţelor eliberate anterior, întrucât nu au fost identificate în arhiva CNSAS documente noi sau neprocesate, se arat în comunicat.

De asemenea, pentru 315 candidaţi nu s-au efectuat verificări, întrucât aceştia sunt născuţi după data de 22 decembrie 1973; pentru 12 candidaţi verificările sunt încă în curs de soluţionare.

Colegiul CNSAS subliniază faptul că, în ciuda informaţiilor false vehiculate în spaţiul public sau a dificultăţilor administrative existente, instituţia continuă să îşi îndeplinească mandatul şi serviciul public cu care a fost învestit, se mai arată în comunicat.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe