Prima pagină » Știri politice » Crin Antonescu, în acord cu Băsescu: România nu este reprezentată optim la nivel prezidențial într-un moment extern copleșitor

Crin Antonescu, în acord cu Băsescu: România nu este reprezentată optim la nivel prezidențial într-un moment extern copleșitor

Crin Antonescu a reiterat la Antena 3 că România ar putea să fie mai bine reprezentată în aceste momente complicate, atât externe cât și  interne. Fără să sublinieze, posibilul candidat comun PNL-PSD pentru Cotroceni, face, totuși o trimitere subliminală la Klaus Iohannis și la absența sa totală în politica externă în momente complicate, atât în Europa, cât și în SUA. Dacă președintele încă în exercițiu ar fi demisionat, odată cu investirea noului Parlament și numirea Guvernului rezultat din negocieri, lucrurile ar fi fost mult mai bune. Pe de altă parte, Antonescu reia teza lui Băsescu, care a articulat că România nu este reprezentată optim în acest moment.

Niciodată. Nici în perioadele de mari bătălii politice n-am ținut cu tot dinadinsul să-l contrazic pe Traian Băsescu atunci când a avut dreptate. E unul din aceste cazuri. Are dreptate. Da. Una din marile probleme ale României acum, în prezent, când vorbim astăzi, mâine-poimâine, este că deja există reuniuni importante, formale sau informale, la care România nu e reprezentată, punctează Antonescu.

Urmează o perioadă complicată și aglomerată, pe agenda externă, explică candidatul la Președinție.

Sunt și vor fi, până în luna mai, până la sfârșitul lunii mai, reuniuni oficiale, cu agende copleșitor de importante, cu decizii importante. Eu sper ca România să fie reprezentată sub o formă sau alta.

Nu înțeleg, repet, de ce președintele întâi și întâi, care este într-o situație legală. Bun, e contestată, e discutată, generează, aduce puncte electorale unora le pierde altora, dar e în exercițiul competențelor sale, care sunt integrale. Nu este președinte interimar, este un președinte cu depline puteri prin hotărârea Curții.

Iohannis nu-și mai exercită prerogativele prezidențiale, este de părere Antonescu.

De ce nu exercită mai vizibil în înăuntrul țării, în plan de comunicare, cel puțin, și în afara țării, aceste prerogative? România nu poate să rămână necondusă și nereprezentată. De asta spuneam că Băsescu are dreptate. Se reașează lucruri, sau se pun bazele reașezării unor lucruri acum, aici, în lumea noastră, în Europa, în Statele Unite.

Eu am mai spus, nu, nu pot, nu pot spune eu ce ar trebui să facă dacă ar face. Ar trebui ca România să aibă un președinte în exercițiu până în ziua în care de mâna cu următorul și predă ștafeta.

Iohaninnis ar fi fost mai bine să renunțe la funcție după alegerea președinteelui Senatului, consideră Antonescu.

Putând fi președintele Senatului. Da, în cazul retragerii domnului Iohannis, președintele Senatului, am mai spus-o, cred că era bine, cred că era bine, chiar foarte repede, mai precis imediat după constituirea noului Parlament, după alegerea președinților Camerelor și după învestirea acestui guvern pe care, ca un ultim gest politic, domnul Klaus Iohannis o putea face. Dar am spus-o, am repetat-o, n-aș vrea să devină o temă care oricum nu rezolvă nimic, încheie Crin Antonescu.

Citiți și: Crin Antonescu, despre competiția cu Elena Lasconi și Nicușor Dan la alegerile prezidențiale: „Niciunul dintre noi nu visează să alergăm SINGURI”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetătorii români au descoperit o bacterie rezistentă la 10 antibiotice în Peștera Scărișoara