Prima pagină » Știri politice » Cu cine va vota CRIN ANTONESCU la prezidențiale? „Unii au scris chiar și câte o CARTE”

Cu cine va vota CRIN ANTONESCU la prezidențiale? „Unii au scris chiar și câte o CARTE”

Crin Antonescu va vota la alegerile prezidențiale cu acel candidat care îi va prezenta „măcar cu aproximație” trei idei despre ce vrea să facă, în mandatul său, cu România.

„Cine va veni și n va spune, uite, vreau să fac A,B,C cu România, o să mă gândesc și o să votez”, a declarat Crin Antonescu.

Într-un interviu la Digi 24, fostul președinte al PNL a afirmat că este puțin probabil să pună stampila de vot pe un candidat social-democrat. Cu toate acestea, Antonescu afirmă că este o falsă problema aceea a președinților „de stânga sau de dreapta”.

Cine veți vota la alegerile prezidențiale? Nu știu cu cine va îmi va prezenta măcar aproximați trei idei despre ce vrea cu România.

Aș putea vota cu oricine, puțin probabil (n.r. cu un social-democrat), dar să știți că aici nu mai contează culoarea cu stânga, cu dreapta. Asta e o falsă problemă, președinte de dreapta, președinte de stânga, a spus Antonescu.

Fostul lider liberal a identificat „păcatul” din perioada dinaintea alegerilor prezidențiale: retorica în niște cadre strâmte.

Păcatul pre-prezidențialelor în România pentru un alegător ca mine, sper că nu-s o mulțime compusă dintr-un singur exemplar, sunt sigur, (…) este că mie îmi vin toți acești oameni, unii dintre ei oameni inteligenți (…) vin să susțină săracii, că știu de ce o fac, știu cum se face, dar mi se rupe inima să văd oameni de calitate susținând tot felul de lucruri, înghesuindu-și retorica în niște cadre strâmte.

Antonescu a mărturisit că în luarea deciziei privind alegerea unui candidat nu stă și argumentul că „în spatele unui candidat e un partid de 80%”.

„Nu-mi dă niciun fel de satisfacție sau de speranță”, a completat fostul lider PNL.

Vin și mi se bat cu pumnul în piept și unii, și alții, că partidul lor e puternic și ca atare, va câștiga președinția. Pe mine nu mă interesează dacă în spatele unui candidat e un partid de 80%. Acesta nu un argument pentru mine să-l votez. Pe mine mă interesează omul acela, că aici vorbim de persoane, nu de partidul din spatele lor. Sigur că țin cont și de asta.

Antonescu punctează, cu ironie, că deocamdată, unii sunt „posibili candidați”, care „au scris chiar și câte o carte”.

Trebuie spus, și asta nu e nicio pledoarie sau vreo intenție de vot, că sunt posibili candidați, dar nici nu-s declarați, care au mai aruncat așa câte o idee. Unii au scris chiar și câte o carte. În cazul domnului Geoană, chiar au scris-o. N-am făcut atâta publicitate, dar au scris-o.

Sursa: Mediafax foto

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?