Prima pagină » Știri politice » Dacian Cioloș, despre scandalul cu taximetristul: Eu NU am reclamat niciun șofer către polițiști și nu cred că a fost vina taximetristului

Dacian Cioloș, despre scandalul cu taximetristul: Eu NU am reclamat niciun șofer către polițiști și nu cred că a fost vina taximetristului

Dacian Cioloș, despre scandalul cu taximetristul: Eu NU am reclamat niciun șofer către polițiști și nu cred că a fost vina taximetristului

Fostul premier al României, Dacian Cioloș, a fost vizat într-un scandal cu un taximetrist. În urmă cu două zile, la ieșirea de la aeroportul Henri Coandă, politicianul care a fost europarlamentar și liderul USR, ar fi fost refuzat de un taximetrist.  

Polițiștii l-au amendat pe șofer și i-au retras licența. Dacian Cioloș a postat un mesaj pe Facebook pentru a lămuri situația. Politicianul, fost comisar european, spune că nu l-a reclamat pe șofer și susține că nu el a fost vinovat.  El consideră regula ca autoturismele taxi din spate nu pot prelua clienți ca fiind „absurd de strictă”. Ba chiar a considerat drept „exagerate” amendarea șoferului și reținerea atestatului său profesional.

„Am văzut tot circul iscat de faptul că am fost refuzat de un taximetrist alaltăieri seara la aeroportul Henri Coanda. Am aflat ieri dimineață că respectivul taximetrist a fost amendat și că i s-a retras licența de taximetrie. Ca să fie foarte clar: eu nu am reclamat niciun șofer catre polițiști și nu cred că a fost vina taximetristului.Taximetriștii erau blocați de o regulă absurd de strictă, conform căreia, atâta vreme cât mai sunt autoturisme taxi in față în coloană, ceilalți din spate nu pot lua clienți, chiar dacă taxiurile din față sunt blocate”.

Dacian Cioloș mai spune că primele două autoturisme erau indisponibile, în vreme ce al treilea era disponibil, dar nu putea să plece în cursă.

„Alaltăieri , când șoferul primului autoturism taxi din coloană era verificat de polițiști într-un control de rutină, iar șoferul celui de-al doilea taxi din coloană era plecat, am mers, în ordine, la al treilea șofer din coloană. Primele două erau indisponibile cum am descris mai sus, iar al treilea era disponibil, dar nu voia să plece în cursă pentru ca primele două din fața lui erau încă acolo, chiar dacă erau blocate”.

Fostul lider USR mai spune că a sesizat Poliția nu pentru a-l reclama pe șoferul care nu a putut să-l preia, ci pentru a întreba despre durata controlului de rutină la primul șofer din capul coloanei. În cele din urmă, Dacian Cioloș a apelat la Uber, plecând cu gândul că ar fi fost necesar un coordonator care să gestioneze mai eficient situația taximetriei de la aeroport.

„La polițiști am fost doar să-i întreb cât mai durează controlul lor de rutină la primul șofer din capul coloanei, în speranța că acesta va putea pleca cu client, deblocând astfel accesul celorlalți șoferi de taxi. Când mi-a fost clar câ va mai dura, am plecat și am comandat un Uber.Abia ieri dimineață am aflat că șoferul pe care l-am solicitat, al treilea din coloană, dar primul care era disponibil și care nu a vrut să mă ia, a fost amendat. Din nou, nu a fost vina lui, iar soluția amendării sale si a reținerii atestatului profesional mi se par exagerate si nu vor rezolva problema modului în care funcționează serviciul de taximetrie la aeroport.Dacă acea coloană de taxiuri din aeroport ar avea un coordonator care sa repartizeze clienții pe mașinile DISPONIBILE luate la rând, probabil situația absurdă de ieri ar fi fost evitată”.


Sursa: Arhiva Foto

Autorul recomandă: VIDEO | Dacian Cioloș: Liberalismul a dispărut. Sunt curios cum o să își pună în derulare proiectele liberale

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O reptilă mumificată de acum 289 de milioane de ani ne arată de ce respirăm așa cum o facem