Prima pagină » Știri politice » Dragnea: PSD este alături de Ponta și vrea să rămână la guvernare

Dragnea: PSD este alături de Ponta și vrea să rămână la guvernare

Dragnea: PSD este alături de Ponta și vrea să rămână la guvernare
Președintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni, înaintea ședinței CEx a PSD, că partidul este alături de premierul Victor Ponta și vrea să rămână la guvernare.

„PSD vrea să rămână la guvernare”, a declarat Liviu Dragnea, după ce a avut o discuție cu premierul Victor Ponta și cu președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, în biroul acestuia, chiar înainte de ședința Comitetului Executiv al PSD care se desfășoară la Palatul Parlamentului.

„Nimeni din partid nu vrea să ieșim de la guvernare, deci vom face calcule pentru rămânarea la guvernare”, a declarat Dragnea.

Întrebat cât de mult e în ajutorul partidului ca Victor Ponta să rămână în fruntea Guvernului, Dragnea a răspuns evaziv. „Nu știu asta, în mod sincer, dar PSD dorește să rămână la guvernare și vom discuta în Comitetul Executiv”, a precizat acesta. Întrebat din nou dacă această declarație înseamnă că PSD nu îl vrea „exclusiv” pe Ponta prim-ministru, Dragnea a reiterat că „PSD vrea să la guvernare”.

Dragnea a adăugat că în Comitetul Executiv Național se va pune inclusiv problema sprijinului politic pentru Guvern. „Va fi unul din subiectele de discutat astăzi. (…) Sigur că vom vota dacă vrem să rămânem la guvernare sau nu”, a spus acesta.

Întrebat dacă se teme de trădări la moțiunea de cenzură pe care PNL a anunțat că o depune luni, Dragnea a spus că este dreptul democratic al Opoziției să facă un astfel de demers.

„Este un drept democratic al Opoziției. Nu cred că se așteaptă ca PSD să își dea jos propriul guvern”, a comentat Dragnea.

Liderul PSD a insistat că toți colegii „vor să rămânem la guvernare, este rațiunea firească a fiecărui partid”.

Întrebat dacă se pune problema retragerii sprijinului politic de către PSD, pentru Victor Ponta, cu condiția ca președintele Klaus Iohannis să numească un alt premier din rândul social-democraților, Dragnea a negat o astfel de variantă.
„Nu există scenariul ăsta și președintele nu va face niciodată un astfel de anunț. Sau nu cred”, a spus Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Vasile, unul dintre cei mai mari sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. De ce este bine să bei vin pe 1 ianuarie
Digi24
Mărturia românului care a salvat mai multe persoane din incendiul izbucnit în stațiunea Crans Montana: „Mi-a reamintit de Colectiv"
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Femeile ies mai târziu la pensie din 2026. Legea aduce și noi beneficii pentru vechime mare
Mediafax
Ce se scumpește din 1 ianuarie. Lista accizelor și taxelor ce intră în vigoare
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un stat american a avut mai multe incendii de vegetație în ultimul secol decât în ​​cei 3.000 de ani dinainte