Prima pagină » Știri politice » DREPT LA REPLICĂ / Radu Miruță, despre cei trei USR-iști din CA Avioane Craiova: Nu cunosc apartenența POLITICĂ. Au fost selectați pe baza CV-ului

DREPT LA REPLICĂ / Radu Miruță, despre cei trei USR-iști din CA Avioane Craiova: Nu cunosc apartenența POLITICĂ. Au fost selectați pe baza CV-ului

DREPT LA REPLICĂ / Radu Miruță, despre cei trei USR-iști din CA Avioane Craiova: Nu cunosc apartenența POLITICĂ. Au fost selectați pe baza CV-ului

Radu Miruță transmite, pentru Gândul, că nu cunoaște apartenența politică a celor trei membri USR, numiți administratori provizorii în Consiliul de Administrație al societății Avioane Craiova S.A. Este vorba despre Nicu Fălcoi, Claudia Gasparini și Iulia Dudu. Acesta precizează că selecția s-a făcut pe baza CV-urilor. 

Ministrul Economiei consideră că „dacă ar exista în toate consiliile de administrație ale companiilor de stat doar astfel de oameni, care să vină din mediul privat cu astfel de CV-uri pentru 2774 RON net, am vedea mai multă performanță și mai multă eficiență”.

Gândul a dezvăluit, vineri, procesul de numire de către Radu Miruță a celor trei colegi din USR în Consiliul de Administrație al companiei menționate mai sus. Citește articolul AICI.

Ulterior, ministrul Radu Miruță a cerut un drept la replică, pe care îl publicăm integral:

„La Avioane Craiova procedura de selecție pe întreg mandatul a managementului corporativ a fost declanșată, însă nu a fost finalizată, iar vechile mandate au expirat.

Conform art. 29^1 din OUG 109, suntem în situația unor numiri provizorii, iar aceste numiri provizorii se fac de către autoritatea publică tutelară.

Indemnizația brută stabilită este la valoarea de 4.645 RON/lună. Da, ca ministru, nu am propus sumele văzute la televizor pentru alte companii ale statului.

Vă las mai jos profilul fiecărui membru al CA:

– Bogdan Craciunas – director financiar una dintre cele mai mari companii private din România, în trecut senior manager KPMG, responsabil pentru investigarea fraudelor în cadrul PricewaterhouseCoopers România, absolvent de Finanțe Bănci la Babeș Bolay;

– Nicu Fălcoi – pilot de avion supersonic, vicepreședinte al AP NATO, președinte al Comisiei SIE și al Comisiei de Apărare din Camera Deputaților;

– Monica Roșca – absolvent de ASE București, contabil șef și auditor intern in sectorul public;

– Gasparini Claudia – economist, expert tehnic judiciar, membru ANEVAR și formator de auditori;

– Iulia Dudu – economist, manager cu experiență de 20 de ani în companie privată.

Dacă ar exista în toate consiliile de administrație ale companiilor de stat doar astfel de oameni, care să vină din mediul privat cu astfel de CV-uri pentru 2774 RON net, am vedea mai multă performanță și mai multă eficiență.

Chiar nu știu apartenenta politică a fiecăruia, selecția a fost făcuta pe baza de CV-uri și vă invit prin comparație să verificați CV-urile celor numiți anterior în alte companii de stat, pe sume din 5 cifre”.

RECOMANDĂRILE AUTORULUI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși