Prima pagină » Știri politice » Elena Lasconi NU cedează: „Voi candida chiar dacă Nicușor Dan nu se retrage”

Elena Lasconi NU cedează: „Voi candida chiar dacă Nicușor Dan nu se retrage”

Cristina Corpaci

Elena Lasconi, președinta USR, a declarat, joi seara, într-o întervenție la Antena3CNN că va candida, din nou, la alegerile prezidențiale din luna mai, lăsând să se înțeleagă că nu va face o înțelegere cu primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat la alegerile prezidențiale.  „Chiar dacă Nicușor Dan nu se retrage, vom merge înainte în fața alegătorilor și ne vom spune planurile pentru România”, declară Elena Lasconi. 

„Știu că e o cursă electorală în care fiecare își face calcule. Calculele mele sunt foarte simple și anume că am intrat în turul al doilea și asta este o validare foarte clară. Acum e adevărat că suntem pe același culoar, avem un bazin electoral comun. În cazul în care Nicușor Dan nu se retrage, vom merge în fața alegătorilor și ne vom spune care sunt planurile pentru România. Eu știu ce reprezint, dar abia aștept să aflu ce reprezintă și Nicușor”, spune Lasconi, în cadrul unei emisiuni difuzate la Antena 3 CNN.

Întrebată dacă are susținerea partidului USR, în urma unor informații potrivit cărora europarlamentarul Vlad Voiculescu l-ar susține pe Nicușor Dan, ea a răspuns că da.

„Am văzut tot felul de informații false, cum că și domnul Bolojan ar fi susținut de USR pentru o candidatură, ceea ce este fals. Vorbim despre fake news-uri. Am vorbit cu Vlad Voiculescu despre altă speță și mi-a comunicat și acest lucru, că a fost întrebat și el de mai mulți jurnaliști. Nu este adevărat. Inclusiv Vlad Voiculescu mă susține pe mine. Tot USR-ul este în jurul meu, pentru că și eu susțin USR-ul și cred că fac lucruri bune pentru că am făcut un scor istoric”, adaugă Lasconi.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Victoria, fiica EX-deputatului Cazimir Ionescu, condusă pe ultimul drum 🥲 IMAGINILE DURERII!
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Declarație-șoc din Ucraina: „Cred că pierdem războiul”. Răspunsul unui general NATO
Mediafax
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Victoria, fiica lui Cazimir Ionescu, s-a stins. Ce s-a întâmplat pe 25 august, la ora 21:00
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale