Firma de consultanță, înființată de Dragoș Pîslaru, a încheiat, în luna iunie, un nou contract cu ministerul pe care îl conduce, chiar dacă Guvernul a fost demis, încă din luna mai. Fondurile obținute de afacerea lui Pîslaru, Civitta Strategy & Consulting, s-ar ridica la 14 milioane de lei din bani publici, transmite Jurnalul Național. Amintim că Gândul a scris de asemenea, despre contractele încheiate în 2025 de firma lui Pîslaru cu statul român.
În plină criză politică și sub conducerea guvernului demis, Bolojan, Dragoș Pîslaru, interimar la două ministere, cel al Fondurilor Europene și cel al Muncii, a mai atribuit un contract de consultanță firmei pe care tot el fondat-o și administrat-o ani de zile.
La data de 8 iunie 2026, între firma Civitta și Ministerul Fondurilor Europene (MIPE) a încheiat cel mai recent contract, în valoare de aproape 3 milioane de lei.
Din iulie 2020, până în iunie 2026, sub mandatul lui Dragoș Pîslaru la conducerea Ministerului Investițiilor și Fondurilor Europene, firma pe care acesta a înființat-o și administrat-o ani de zile și la care a deținut acțiuni până în anul 2020, a primit de la MIPE cinci contracte pe bani publici, a căror valoare depășește 13,7 milioane de lei, mai precizează sursa citată.
La sfârșitul lui 2025, Gândul a scris că Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a atribuit, în cursul anului 2025, două contracte de consultanță în valoare totală de aproximativ 4,6 milioane de lei firmei fondate și administrate de actualul ministru al instituției, Dragoș Pîslaru.
Firma Civitta Strategy & Consulting a obținut aceste contracte în a doua jumătate a anului. Unul dintre contractele publicate în Sistemul Electronic de Achiziții Publice a fost încheiat la data de 2 decembrie 2025.
Relația dintre actualul ministru și compania câștigătoare a contractelor are o lungă istorie. Societatea a fost înființată la 15 decembrie 2007 sub denumirea SC Gea Strategy & Consulting SA.
Este important de precizat că, la momentul fondării, Dragoș Pîslaru era fondator și administrator și deținea 20% din acțiuni, iar sediul social al firmei a funcționat inițial într-un apartament aflat în proprietatea sa, situat în zona Arcului de Triumf.
Structura inițială a acționariatului a inclus mai multe persoane cu influență publică, printre care președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, fostul premier Florin Cîțu și fostul ministru al bugetului, Liviu Voinea.
Dragoș Pîslaru a ieșit din firmă în perioada în care ocupa funcția de ministru al Muncii în guvernul tehnocrat, a revenit ulterior ca „partener” – cu o participație de 0,5% –și s-a retras definitiv înainte de preluarea mandatului de europarlamentar.