Prima pagină » Știri politice » Ilie Bolojan, după summitul de la Kiev:”Este în interesul României să se ajungă cât mai rapid la o pace durabilă și justă în Ucraina”

Ilie Bolojan, după summitul de la Kiev:”Este în interesul României să se ajungă cât mai rapid la o pace durabilă și justă în Ucraina”

Ilie Bolojan, după summitul de la Kiev:

Președintele interimar Ilie Bolojan precizează, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că este în interesul României să se ajungă cât mai rapid la o pace durabilă și justă în Ucraina.

Ilie Bolojan a participat în regim de videoconferință la reunirea liderilor europeni aliaţi ai Kievului.

„Astăzi, la Summitul „Coaliției de Voință”, am subliniat că este în interesul României să se ajungă cât mai rapid la o pace durabilă și justă în Ucraina. Acest lucru presupune continuarea sprijinului și garanții solide de securitate pentru această țară.

Am convingerea că România va continua să contribuie activ la atingerea obiectivului nostru comun”, a afirmat președintele interimar.

Bolojan a punctat că toți liderii prezenți la discuţii cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski au susținut un armistițiu de 30 de zile în Ucraina.

„Toți liderii au susținut propunerea instituirii unui armistițiu total și necondiționat, pentru o perioadă de 30 de zile, în Ucraina, precum și necesitatea menținerii presiunii asupra Rusiei, inclusiv prin noi sancțiuni, în cazul nerespectării încetării focului. De asemenea, a fost subliniat rolul esențial al SUA și cooperarea strânsă cu acest aliat strategic.

A fost o onoare pentru mine să particip la aceste întâlniri importante, alături de partenerii noștri”, a conchis Ilie Bolojan.

CITEȘTE ȘI:

Mesajul lui Ilie BOLOJAN de Ziua Independenței Naționale a României: „Prin solidaritate și unitate vom trece peste actuala perioadă complicată”

Ilie Bolojan s-a întâlnit cu Roxana Mînzatu, vicepreședinta Comisiei Europene. Discuții despre PNRR și planul de reînarmare a Europei

Ilie Bolojan: „Atunci când instanţele constituţionale fac front comun şi se sprijină reciproc, cetăţenii câştigă mai multă siguranţă”

Ilie Bolojan: „Fiecare alegere bine organizată ne apropie mai mult de o societate în care cetățeanul simte că vocea lui contează”

Care este procedura de formare a unui nou GUVERN, după demisia lui Marcel Ciolacu. Ce prevede Constituția și cum se poate ajunge la alegeri anticipate

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteorologii ANM anunță ploi și ninsori în mai multe zone din țară
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Unde a petrecut Gigi Becali noaptea de Revelion. Ce a cerut de mâncare la primele ore din 2026
Adevarul
Afacerea care câștigă teren în România. O familie întoarsă din Germania a făcut profit dintr-o cultură atipică: „Devin rapid o necesitate în alimentație”
Mediafax
Ce este Delta Force, unitatea de elită implicată în misiunea de capturare a lui Nicolas Maduro
Click
Românii care riscă să fie nevoiți să-și vândă locuințele: „Va fi o schimbare a comportamentului proprietarilor”
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Daniel Kahneman și teoria deciziilor: cum ne influențează mintea în alegeri