Prima pagină » Știri politice » Ilie Bolojan l-a demis pe Cristian Popescu Piedone de la conducerea ANPC. Cine preia interimatul

Ilie Bolojan l-a demis pe Cristian Popescu Piedone de la conducerea ANPC. Cine preia interimatul

Ilie Bolojan l-a demis pe Cristian Popescu Piedone de la conducerea ANPC. Cine preia interimatul

UPDATE, 16.40:

Ilie Bolojan, premierul României, a semnat miercuri după-amiază decizia de eliberare a lui Cristian Popescu Piedone din funcția de președinte ANPC.

Decizia a venit după analiza actelor primite de la ANPC și DNA, din care rezultă că fostul primar al Sectorului 5 „nu își mai poate îndeplini atribuțiile de serviciu”, anunță Guvernul.

Atribuțiile de președinte al ANPC vor fi preluate de vicepreședintele Sebastian Ioan Hotca, până la numirea unui nou președinte.

Știrea inițială

Ilie Bolojan a purtat discuții cu ministrul Economiei, Radu Miruță, despre situația lui Cristian Popescu Piedone, căruia i s-a interzis exercitarea funcției de șef al Autorității Naționale de Protecție a Consumatorilor (ANPC).

Potrivit Guvernului, premierul va anunța ce decizie ia cu privire la șeful ANPC.

„Domnul premier Bolojan a discutat cu ministrul Economiei situația președintelui ANPC Cristian Popescu Piedone, plasat sub control judiciar, și urmează să ia și să anunțe o decizie”, precizează purtătorul de cuvânt al Executivului.

Marți, Ioana Dogioiu afirma, într-o conferință de presă, că „acest guvern este dedicat ideii de anticorupție”.

„În ceea ce privește cazul menționat, (n.r. Piedone) urmează a se vedea care vor fi acțiunile procurorilor, cazul va fi analizat și premierul va lua o decizie”, a declarat aceasta.

Cristian Popescu Piedone a fost plasat sub control judiciar, în urma perchezițiilor de marți, 22 iulie. Acesta este acuzat că ar fi divulgat informații care nu erau destinate publicității unui operator economic.
RECOMANDĂRILE AUTORULUI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman