Prima pagină » Știri politice » Iohannis: Biserica Romano-Catolică a fost mereu un partener de dialog important al statului român

Iohannis: Biserica Romano-Catolică a fost mereu un partener de dialog important al statului român

Iohannis: Biserica Romano-Catolică a fost mereu un partener de dialog important al statului român
Președintele Klaus Iohannis a transmis, sâmbătă, cu ocazia instalării Monseniorului Aurel Percă ca Arhiepiscop Mitropolit de București, un mesaj potrivit căruia Biserica Romano-Catolică a fost dintotdeauna un partener de dialog important al României.

„Biserica Romano-Catolică a fost mereu un partener de dialog important al Statului Român, contribuind la dezvoltarea unei societăți democratice, pluraliste, conștiente de rolul său în cultivarea conviețuirii armonioase și pașnice. Am încrederea că veți susține pe mai departe prezența Bisericii, valorile creștine și mesajul Evangheliei în societate, pentru binele comun. Prin consacrarea de astăzi, ați devenit continuatorul unei pleiade de păstori care, prin exemplul unei vieți de slujire dedicate lui Hristos și semenilor, au lăsat o puternică amprentă spirituală asupra comunității romano-catolice din București; o comunitate vie, statornică, ce reflectă mesajul solidarității și al carității”, se arată în mesajul președintelui Klaus Iohannis, transmis de Administrația Prezidențială.

Sâmbătă, Mons. Aurel Percă, numit de Papa Francisc în oficiul de Arhiepiscop Mitropolit de București, a fost înscăunat în cadrul unei Sfinte Liturghii solemne celebrate în Catedrala Sf. Iosif din Capitală.

La eveniment au fost prezenți premierul Ludovic Orban și Marcel Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump majorează tarifele globale la 15% după înfrângerea de la Curtea Supremă
Digi24
Ce a câștigat România prin participarea la Consiliul pentru Pace. Marius Lazurca: „Am fost mai puțin izolați decât se spune”
Cancan.ro
Ion Țiriac Jr. și Sorana Cîrstea s-au despărțit! Avem informații și reacții în premieră: 'Am rămas amici!'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Românii alimentează mașinile cu carburanți în Ungaria din cauza prețurilor mari din țară
Mediafax
Ministrul Sănătății declașează un control la nivel național: Nu funcționează doar cu vorba bună
Click
Cum se prepară Vasilopita, prăjitura preferată a lui Carmen Tănase. E un desert tradițional grecesc cu gust unic
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cinci țări din Europa vor să creeze centre de returnare a migranților în Africa