Prima pagină » Știri politice » Legea prin care Voiculescu voia să-i tragă la răspundere pe miniștrii care dezinformează românii a fost respinsă

Legea prin care Voiculescu voia să-i tragă la răspundere pe miniștrii care dezinformează românii a fost respinsă

Legea prin care Voiculescu voia să-i tragă la răspundere pe miniștrii care dezinformează românii a fost respinsă
Modificarea legii care prevede sancționarea miniștrilor care oferă Parlamentului și președintelui date false despre activitatea Guvernului, inițiată de Dan Voiculescu, a fost respinsă de Camera Deputaților, cu 65 de voturi "pentru", 9 abțineri și 150 de voturi "împotrivă".

Modificarea legii care prevede sancționarea miniștrilor care oferă Parlamentului și președintelui date false despre activitatea Guvernului, inițiată de Dan Voiculescu, a fost respinsă de Camera Deputaților, cu 65 de voturi „pentru”, 9 abțineri și 150 de voturi „împotrivă”. Președintele fondator al PC dorea completarea articolului 8 al Legii 115/1999, în sensul în care pedeapsa ar trebui aplicată și atunci când vreun membru al guvernului transmite publicului, cu rea-credință, date inexacte referitoare la evoluția economiei naționale pentru a ascunde rezultatele reale ale activității Guvernului.

Dan Voiculescu explica, în expunerea de motive, că deși principiul legii este unul corect, „formularea incompletă” face ca sancțiunea cu închisoare de la 2 la 12 ani să nu se aplice, tocmai pentru că nu acoperea și situația în care membrii Guvernului transmiteau informații false publicului. Potrivit fostului senator, publicul are dreptul să știe adevărul despre guvernarea țării, în condițiile în care deciziile oamenilor se bazează pe informațiile transmise de Guvern, iar niște date false i-ar face să ia decizii greșite.

Discuțiile despre acest proiect de lege, care dorea modificarea articolului 8 din Legea 115/1999 din cauza „formulării incomplete”, au stârnit nemulțumiri în rândul parlamentarilor. Dacă la primul vot președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, a cerut respingerea proiectului de lege, deputatul PDL Petru Călian a intervenit, spunându-i lui Zgonea că a greșit procedura.

„Domnule președinte, mă scuzați, dar nu este regulamentară propunerea dumneavoastră. Trebuia să supuneți la vot aprobarea proiectului de lege și nu respingerea”, a declarat Călian, la pupitrul Camerei.

Deși și deputatul Marton Arpad i-a subliniat eroarea președintelui Zgonea, președintele Camerei a fost nevoit să-i cheme pe liderii de grup pentru consultări. După câteva minute, Valeriu Zgonea și-a recunoscut greșeala și a repetat votul.

Nici din a doua încercare proiectul de lege propus de Dan Voiculescu nu a avut mai mult succes, votul fiind pentru aprobarea lui, însă nu a primit decât 65 de voturi „pentru”, 9 abțineri și 150 „împotriva”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Iranul anunță închiderea Strâmtorii Ormuz și acuză SUA că au încălcat armistițiul. Washingtonul avertizează: acordul cade fără redeschidere
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Sondaj înainte de alegeri în Ungaria: partidul de opoziție Tisza, avans semnificativ în fața formațiunii lui Viktor Orbán
Mediafax
Anthropic rămâne pe lista neagră a Pentagonului. Instanța îi dă câștig de cauză administrației Trump
Click
Ce avere avea Mircea Lucescu. Suma uriașă pe care strâns-o din afaceri și fotbal
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Povestea SUV-ului cu 4 stele Euro NCAP care i-a salvat viața lui Mircea Lucescu într-un accident petrecut în 2012
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
A fost descoperită o tulburare neurologică necunoscută până acum