Prima pagină » Știri politice » PNL primește o lovitură dură: Primarul orașului Bușteni pleacă, alături de peste 1.800 de persoane, în PSD

PNL primește o lovitură dură: Primarul orașului Bușteni pleacă, alături de peste 1.800 de persoane, în PSD

PNL primește o lovitură dură: Primarul orașului Bușteni pleacă, alături de peste 1.800 de persoane, în PSD
PNL primește o lovitură dură: Primarul orașului Bușteni pleacă, alături de peste 1.800 de persoane, în PSD

Emanoil Savin, primarul orașului Bușteni, a declarat, într-o conferință de presă, că pleacă de la liberali pentru că în teritoriu fuziunea dintre PDL și PNL nu s-a realizat și nu se regăsește în noul PNL.

Totodată, primarul s-a declarat nemulțumit de faptul că PNL susține pentru șefia Consiliului Județean Prahova o persoană dintr-un alt județ.

„Nu m-am regăsit în noul PNL. Am considerat ca fiind nedrept să aducă un candidat la Consiliul Județean din Călărași, care are populația cât Ploieștiul, care să conducă Prahova, unul dintre cele mai mari județe din țară. Nu m-am regăsit în această echipă. Am alt principiu”, a spus Emanoil Savin.

De altfel, potrivit acestuia, toți membrii fostului PDL Bușteni trec la social-democrați.

„Începând de astăzi (luni – n.r.) toată organizația PDL Bușteni trece la PSD. 1.849 de membri. PNL are organizație separată. De aici a ieșit și supărarea. PNL a luat prin absorbție PDL, iar organizațiile funcționează paralel. La Bușteni avem două organizații, una PNL, una PDL, ca și la județ. Eu am participat la câteva ședințe, după care nu am vrut să mai vin. Pentru că ei se întâlneau separat, noi separat”, a spus Emanoil Savin.

Acesta a anunțat, totodată, că va fi candidatul PSD pentru fotoliul de primar al stațiunii Bușteni.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Ce este punctul verde de pe WhatsApp care apare lângă contacte