Prima pagină » Știri politice » Ponta spune că nu are ce discuta cu Băsescu pe buget: E extrem de incoerent, a îmbătrânit, s-a băbit

Ponta spune că nu are ce discuta cu Băsescu pe buget: E extrem de incoerent, a îmbătrânit, s-a băbit

Ponta spune că nu are ce discuta cu Băsescu pe buget: E extrem de incoerent, a îmbătrânit, s-a băbit
Premierul Victor Ponta afirmă că nu are ce să discute cu președintele Traian Băsescu pe tema bugetului pentru anul viitor, deoarece șeful statului este extrem de incoerent și nu prea știe ce vrea, adăugând că președintele a îmbătrînit și "s-a băbit".

Premierul Victor Ponta afirmă că nu are ce să discute cu președintele Traian Băsescu pe tema bugetului pentru anul viitor, deoarece șeful statului este extrem de incoerent și nu prea știe ce vrea, adăugând că președintele a îmbătrînit și „s-a băbit”.

„Ce să discut cu președintele Băsescu ? Sincer, nu prea știe ce vrea, am văzut că este extrem de incoerent, a cam îmbătrînit, așa, s-a băbit. Merge la TV, ne bîrfește și pleacă acasă. Deci, nu eu discut cu cei care au atribuții. Cu domnul Băsescu ce să discuți, că nu e valabil oricum ce discuți cu el ?”, a spus Ponta.

Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la B1, că va trimite înapoi bugetul de stat pe 2014, dacă se păstrează creșterea accizei la benzină cu 7 cenți și se menține creșterea cu o mie de miliarde la ministerul Dezvoltării, condus de Liviu Dragnea.

El a arătat că această creștere merge la regenerare urbană a municipiilor și orașelor, la modernizarea satului românesc, unde cresc alocările de la 199 de milioane la 800 de milioane și la infrastructură de nivel județean, unde alocările cresc de la 77 de milioane, la 100 de milioane.

„Asta înseamnă o alocare suplimentară de 1,2 miiarde, pentru administrațiile locale, în condițiile în care toate aceste programe sunt finanțate și cu bani europeni”, a mai declarat Băsescu.

Șeful statului a menționat că mai sunt necheltuiți vreo 3 miliarde de euro, pentru aceste programe, de la dezvoltare rurală și de la 1 ianuarie, intrăm pe exercițiul bugetar nou al Uniunii Europene, astfel că, celor 3 miliarde li se adaugă alte 7 miliarde alocate pentru astfel de programe.

„În loc să utilizăm banii europeni, dăm banii direct și sunt banii de la creșterea de la benzină. Dacă nu vor renunța la creșterea cu 7 cenți a accizei la benzină și vor menține acești bani care pot fi ușor substituiți cu bani europeni, le trimit bugetul înapoi, pentru că sunt bani furați din banii tuturor, pentru ca să asigure bani de campanie, cu licitații, cu atribuiri directe”, a mai spus Băsescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Horoscop vineri, 3 iulie. Săgetătorii au planuri mari la locul de muncă, iar Leii au probleme de sănătate
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
O structură mamut descoperită în spațiul îndepărtat sfidează tot ce știm despre Cosmos