Prima pagină » Știri politice » Primarii ar putea avea un consilier special pentru diaspora

Primarii ar putea avea un consilier special pentru diaspora

Primarii ar putea avea un consilier special pentru diaspora
Primarul Capitalei, primarii de sector, primarii orașelor și comunelor vor putea să-și angajeze un consilier personal pentru relația cu diaspora, potrivit unei propuneri legislative privind administrația publică locală, semnată de 23 de deputați și senatori PNL și PSD.

„Primarii comunelor pot angaja, în limita numărului maxim de posturi aprobate, un consilier personal. Primarii orașelor, municipiilor, municipiilor reședință de județ, primarul Bucureștiului precum și primarii primăriilor de sector din București pot înființa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct format din un consilier personal pentru relația cu diaspora, membru al cabinetului primarului”, prevede propunerea legislativă.

Inițiatorii spun că în acest fel se poate crea o „legătură extrem de strânsă între românii de pretutindeni și România, dar și o implicare directă și continuă în dezvoltarea țării noastre”. Ei mai spun, în expunerea de motive, că unul dintre elementele cele mai importante care pot favoriza o astfel de legătură este implicare românilor din diaspora în dezbaterile politice interne, dar și în procesul politicii de administrație locală.

Inițiativa a fost depusă în prima zi a sesiunii parlamentare de toamnă, pe 1 septembrie, și se află în consultare publică la Camera deputaților, primă cameră sesizată.

Actualul primar al Capitalei, social-democrata Gabriela Firea, este unul dintre politicienii care au susținut, la alegerile prezidențiale din noiembrie 2014, că nu există probleme cu votul din diaspora. „Sentimentul nostru e că a fost bună parte, nu spun sută la sută, și o propagandă a părții adverse (…) care și-a dorit foarte mult să focuseze și să difuzeze prin emailuri că acolo se votează foarte dificil”, spunea atunci purtătorul de cuvânt al candidatului PSD, Victor Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Două mașini cu istoric dubios, descoperite de „detectivii” rețelelor sociale
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Masacrul din Cușma: capriciile de vânător ale lui Ceaușescu