Prima pagină » Știri politice » Primarul din Târgu Mureș, trimis în judecată de DNA. Prejudiciul depășește 1 milion lei

Primarul din Târgu Mureș, trimis în judecată de DNA. Prejudiciul depășește 1 milion lei

Primarul din Târgu Mureș, trimis în judecată de DNA. Prejudiciul depășește 1 milion lei
Primarul din Tîrgu Mureș, Dorin Florea, a fost trimis în judecată de procurorii DNA, fiind acuzat de participație improprie la abuz în serviciu, după ce a atribuit, către o asociație sportivă, un teren în suprafață de peste 20.000 de metri pătrați, prejuciul în dosar depășind un milion de lei.

Alături de edil, procurorii au dispus trimitere în judecată și a Mariei Cioban, la data faptei secretar al municipiului Tîrgu Mureș, tot pentru săvârșirea infracțiunii de participație improprie la abuz în serviciu dacă funcționarul a urmărit obținerea unui folos pentru sine sau pentru altul, potrivit unui comunicat remis, vineri, de DNA.

Procurorii susțin că primarul Dorin Florea, în cursul anului 2008, prin încălcarea atribuțiilor de serviciu și a prevederilor legale, a întocmit și semnat o expunere de motive, prin care s-a supus dezbaterii Consiliului Local adoptarea, în regim de urgență, deși situația nu o impunea, a propunerii de atribuire, cu titlu gratuit către o asociație sportivă, a unui teren în suprafață de 20.400 mp, situat în municipiul Tîrgu Mureș.

Hotărârea respectivă a fost adoptată prin votul a 19 consilieri locali, la data de la data de 25 septembrie 2008, dar la determinarea edilului și fără ca aceștia să cunoască caracterul nelegal al acelei propuneri. Hotărârea respectivă, după adoptare, a fost contrasemnată de către secretarul municipiului.

Anchetatorii mai spun că asociația sportivă respectivă a obținut foloase materiale de peste 2,5 milioane lei, bugetul local al municipiului Tîrgu Mureș fiind prejudiciat cu peste un milion lei, bani ce ar fi putut proveni din încasarea unei eventuale chirii.

„Ulterior, asociația sportivă beneficiară a terenului – care nu se încadra în niciuna din categoriile de persoane juridice fără scop lucrativ precizate în legea administrației publice și nici nu deținea statutul de utilitate publică pentru a putea beneficia de folosința gratuită a unui astfel de bun – a închiriat terenul respectiv unei alte entități sportive, obținând foloase materiale în sumă de 2.563.041,86 lei. Pentru folosirea acelui teren, asociația sportivă ar fi trebuit să plătească o redevență anuală calculată conform prevederilor legale, în funcție de categoria bunului concesionat/închiriat, astfel că prin faptele susmenționate bugetul municipiului Tîrgu Mureș a fost prejudiciat cu suma de 1.182.520 lei”, arată procurorii DNA, într-un comunicat de presă.

Până la această dată Primăria municipiului Tîrgu Mureș nu s-a constituit parte civilă în procesul penal, potrivit DNA. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Mureș.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii testează pentru prima dată pe oameni o tehnică de resetare celulară