Prima pagină » Știri politice » PSD a decis să-și achiziționeze clădirea sediului central

PSD a decis să-și achiziționeze clădirea sediului central

PSD a decis să-și achiziționeze clădirea sediului central
Președintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, că PSD a decis să achiziționeze clădirea sediului central din Șoseaua Kiseleff 10.

Președintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, că PSD a decis să achiziționeze clădirea sediului central din Șoseaua Kiseleff 10.

Ponta a precizat că imobilul va fi cumpărat în baza unei evaluări legale, decizia fiind luată în virtutea faptului că sediul central din Șoseaua Kiseleff se indentifică cu istoria politică a partidului.

Ponta a spus că PSD va achita un avans de 10%, restul sumei fiind achitat din cotizație.

„Avem 500.000 de membri. PSD își permite și își va convinge proprii membri să suțină un proiect atât de important”, a spus Ponta.

La rândul său, președintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a precizat că partidul va achiziționa numai clădirea sediului, nu și curtea, având în vedere că terenul este unul foarte scump.

Dragnea a spus că sediul a fost evaluat la suma de 980.000 de euro, care va fi achitată de partid din cotizații, urmând a se plăti un avans de 10% și rate lunare în cuantum de 20.000 de euro.

Dragnea a mai spus că PSD plătește în acest moment 9.000 de euro pe lună pentru chiria sediului și a terenului, ceea ce i se pare foarte mult.

Potrivit lui Dragnea transferul de proprietate se va face după ce PSD va achita ultima rată. El a arătat că achiziția sediului urmează a fi supusă și votului Comitetului executiv al partidului. În ceea ce privește colectarea cotizațiilor de partid, Dragnea a spus că PSD stă în acest moment „binișor”.

El a arătat că în acest moment PSD nu mai are datorii la RAPPS.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat